Fidel Castro'nun Ölümünü Sokakta Kutladılar

Dünya liderleri Küba devriminin lideri Fidel Castro’nun yaşamını yitirmesi üzerine taziye mesajları yayınlarken ABD’nin Florida eyaletinde yaşayan bir takım Kübalılar, Castro'nun ölümünü karşısında kutlamalar yaptı.

Dünya liderleri Küba devriminin lideri Fidel Castro’nun yaşamını yitirmesi üzerine baş sağlığı mesajları yayınlarken ABD’nin Florida'nın 'Little Miami' bölgesinde yaşamış bazı Kübalılar, Castro'nun ölümü karşı sokaklara döküldü.

Kutlama yapan Kübalılardan biri başkan seçilen Donald Trump'ın maskesini takarken bir öteki göstericinin “Şeytan, Fidel bundan böyle senindir. Ona hak ettiği gibi davran, huzur içinde dinlenmesine müsaade etme" yazılı bir pankart taşıdı.

Küba'da yaşamış insanlar ise ağlama tutuyor. Castro'nun ölümüne üzülen Kübalılar, "Generalin ölümü beni şaşırttı. İnanamıyorum çünkü fazla zinde bir adamdı" ve "Küba'daki herkes için bu dehşet bir haber. Haberi dinlemek fazla zordu" gibi yorumlar yaptı.

Putin: Rusların kalbinde sonsuza dek yaşayacak

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de Küba halkına ve hükümetine başsağlığı diledi. Kremlin Basın Servisi Devlet Başkanı'nın açıklamalarına şu şekilde yer verdi:

"Size ve Küba halkına lideriniz ve kardeşiniz Fidel Castro'nun hayatını kaybetmesi nedeniyle başsağlığı dileklerimi sunuyorum. Bu önemli devlet adamının adı yeni dünya tarihinin sembollerinden birisidir. Onun ve müttefiklerinin kurduğu özgür ve bağımsız Küba milletlerarası topluluğun etkili üyesi haline geldi ve çoğu ülke ve millet için misal teşkil etti."

Putin, Fidel Castro'nun Rusya ve Küba'nın ilişkilerinin gelişmesine ve tüm alanlarda kurulan sıkı stratejik işbirliği bağlarına sağladığı önemli katkıya uyarı çekti ve Küba'nın liderini Rusya'nın güvenilir dostu olarak adlandırdı.

Putin şu şekilde devam etti:

"Bu dinç ve bilge insan geleceğe her zaman kendinden belli bir şekilde baktı. O bir politikacının, vatandaşın ve vatanseverin yüksek ideallerine sahipti ve yaptığı işe tüm hayatını adadı. Onunla ilgili anılar Rus vatandaşlarının kalplerinde sonsuza dek yaşayacak. Castro'nun ailesine bu yeri doldurulamayacak kayba karşı kuvvetli durmalarını diliyorum."

Dışişleri Bakanlığı, Castro'nun “Başka türlü bir dünya muhtemel” sözünü hatırlattı

Türk Dışişleri Bakanlığı da yayınladığı mesajda Castro'nun “Diğer türlü bir dünya muhtemel” sözlerine atıfta bulunarak şu ifadeleri kullandı: 

"Küba Devrimi’nin efsanevi lideri Fidel Castro’nun ölümü büyük üzüntü ile karşılanmıştır. Siyasi tarihe derin izler bırakan ve ülkesinde sağlıktan eğitime, sanattan bilime o kadar fazla alanda köklü reformlar gerçekleştiren Fidel Castro, Küba’daki genç kuşaklara yol gösterecek değerleri ve idealleri miras bırakmıştır. 

Hayatını adadığı mücadele sadece Küba’da değil, bütün dünyada akustik bulmuş ve farklı siyasi kamplarda dahi saygınlık uyandırmıştır. Küresel adaletsizliğe karşı çıkmış, daha eşitlikçi ve dayanışmacı bir dünya kurulması için çalışmıştır. “Başka türlü bir dünya mümkündür” sözleri de, hangi siyasi görüşten olursa olsun, bugün Latin Amerika’dan Asya’ya, Ortadoğu’dan Afrika’ya, milyarlarca insanın ortak özlemini yansıtmaktadır. 

1996 yılında Habitat toplantısı için İstanbul’a gelen Fidel Castro’ya halkımız kadar gösterilen ilgi ve sevgi hala hatırlanmaktadır. 

Fidel Castro’nun ailesine ve arkadaş Küba halkına taziyelerimizi sunuyoruz."

Reuters