Erdoğan'la Rivlin'in görüşmesinde 'ezan yasağı' gündeme geldi

İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin'in, Türkiye'nin İsrail'e gönderdiği yangın söndürme araçları sebebiyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkürlerini ilettiği telefon görüşmesinde, iki ülke arasındaki ilişkilerin yanı sıra ezan yasağı yasa tasarısının da gündeme geldiği bildirildi.

İSRAİL CUMHURBAŞKANI'NDAN, ERDOĞAN'A TEŞEKKÜR

İsrail basın ofisinden yapılan yazılmış açıklamada; "Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanı Rivlin'e, Müslüman cemaati ilgilendiren girişimi (ezanın hoparlörlerden okunmasını yasaklayan yasa tasarısı) sordu. Rivlin, 'tüm ifade ve din özgürlüğü konuları gibi bunların da hassasiyetle dikkate alınacağını' belirterek, 'ister Müslüman olsun, ister Hristiyan ya da Yahudi, İsrail'in herkesin ibadet özgürlüğünü sağlamaya devam edeceğini' vurguladı." ifadelerine yer verildi.

İsrail'deki yangınları söndürme çalışmalarına bulunma için gelen Türk pilotlar ile görüştüğünü gösteren Rivlin'in, Erdoğan ile yaptığı görüşmede, "(Türk pilotlar) çok iyi meslek yaptılar ve bütün yaptıklarından dolayı kendilerine minnettarız. Yangına karşısında çaba ederken ihtiyaç duyduğumuzda bize destek gönderme kararınızdan dolayı size en kalbi duygularımızla teşekkür ediyoruz. Pilotlarınız gözü kara yürekleri ve kabiliyetleri ile bize büyük yardımlarda bulundu." dediği kaydedildi.

İSRAİL CUMHURBAŞKANI'NDAN, ERDOĞAN'A TEŞEKKÜR

Açıklamada Erdoğan'ın da sözlerinden nedeniyle Rivlin'e teşekkür ederek, "Yangının yayıldığını öğrenir öğrenmez helikopter ve ekiplerimizi destek için göndermek istedim. Görevin de mümkün olan en iyi şekilde neticelenmesini umut ederek bunun için dua ettim." ifadelerini kullandığı belirtildi.

Açıklamada hem, Erdoğan'ın iki ülkenin yeni atanan büyükelçilerinin yakında görevlerine başlayacağını belirterek, "Türkiye ve İsrail arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi tüm alan için büyük bir öneme sahip. Doğalgaz konusunda çalışmaya devam edeceğimizi biliyorum. Enerji bakanlarımız arasındaki görüşmeler meyvesini verecektir." dediği ifade edildi.

İSRAİL'İN ARDINDAN TÜRKİYE DE BÜYÜKELÇİ ATADI!

GAZZE'DEKİ İSRAİL ASKERLERİ İÇİN YARDIM TALEBİ

Rivlin'in, Gazze'de Hamas'ın elinde olduğu bahis edilen İsrail askerleri Oron Şaul ve Hadar Goldin'in cesetlerinin İsrail'e ulaştırılarak defnedilmesinin sağlanması için Erdoğan'dan "elinden geleni yapmasını" istediği de belirtildi.

Erdoğan ve Rivlin'in yakında baştan karşılaşmak ümidiyle telefon görüşmesini sonlandırdığı açıklama edildi.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından daha önce edinilen edinilen bilgiye takriben de iki liderin bugün telefonda görüştüğü ve Rivlin'in, Türkiye'nin gönderdiği yangın söndürme araçları nedeniyle teşekkürlerini ilettiği belirtilmişti.

Cumhurbaşkanı Rivlin, Hindistan ziyareti sonrası İsrail Yediot Ahronot gazetesine yaptığı açıklamada, ülkede “müezzin” kanunu olarak bilinen ezanın hoparlörlerden okunmasını yasaklayan yasa tasarısına karşısında olduğunu belirterek, İsrail’in uluslararası camiada imajını bozabileceğini ifade etmişti.

Açıklamada, İsrail’in sadece Yahudiler için demokratik bir ülke olmadığının altını çizen Rivlin, “Siyasetçilere, milletlerarası camiada bizi utanç verici durumlara düşürmemelerini öğüt ederim." ifadelerini kullanmıştı.

İsrail, ülkenin değişik noktalarında meydana çıkan yangınların söndürülebilmesi için Türkiye dahil bir takım ülkelerden yardım talebinde bulunmuştu. Bunun üzerine Türkiye 3 adet yangın söndürme uçağını İsrail'e göndermişti.

BU KONU İLE İLGİLİ HABERLER
DÜNYA

Trump'tan flaş iddia! Seçimlerde aldatma varmış!

DÜNYA

Kuzey Kore liderinden flaş Fidel Castro kararı!

DÜNYA

Sığınmacılar ülkeyi istila edebilirmiş!

DÜNYA

AB Bakanı Çelik'ten Brüksel'e kritik ziyaret

DÜNYA

Gelecek istasyon oturma odası!

DÜNYA

"Dünyadaki en güzel seslerden biri İslam'ın Çağrısı"

Anahtar Kelimeler:
israil erdoğan ezan rivlin yangın