Eksik Uyku, Ülkeler İçin Milyar Dolarlara Mülk Oluyor

Günümüzün en önemli sağlık sorunlarından biri uykusuzluk... Verimsiz ve az uyku nedeniyle ülkelerin idareli kayıpları milyarlarca doları buluyor. ABD'de eksik uyku yüzünden yılda 1.2 milyon iş günü kaybı yaşanması sebebiyle 411 milyar dolarlık bir hasar ortaya çıkıyor.

Dünyanın dört bir yanında geceleri düzenli olarak uyumamanın yürek hastalığından şekere, obeziteden psikolojik sorunlara kadar birçok rahatsızlığa neden olduğuna dair çalışmalar yayımlanıyor. Uzmanlara kadar çağdaş dünya, toplumların 7/24 ayakta olmasına niçin oluyor.

Teknolojik aletler uykusuzluğumuzu tetikliyor!

Teknolojik aletlere düşkünlüğümüz, kesintisiz televizyon, akıllı telefon, tablet, bilgisayar gibi aletlerin ışıklarına maruz kalma, sigara tiryakiliği, içki tüketimi, maddi aktivite eksikliği, gelecek kaygısı ve psikolojik sorunlar gibi etkenlerin uykusuzluğu tetiklediği biliniyor.

Sabah'tan Selçuk Eren'in haberine kadar yaklaşık 3 bin uyku kliniği bulunan ABD'de her üç yetişkinden biri uyku problemi çekiyor.

Türk Uyku Tıbbı Derneği'nin verilerine göre ise her 10 kişiden birinde kronik uykusuzluk var...

Dünya nüfusunun da yüzde 45'inin uyku sorunu çektiği varsayım ediliyor. 

Yani uykusuzluk bundan böyle her toplumun ciddi bir sorunu.

Rand Avrupa, son araştırmasında uyku eksikliğinin ekonomiye yansımalarını inceledi. Sabah'tan Selçuk Eren'in haberine kadar, ekonomisi iyi olan beş ülkede (ABD, Japonya, Almanya, İngiltere ve Kanada) veriler ele alındı. Araştırmacılar, uyku ile sağlık durumu, vefat oranı ve üretkenlik bağlantılarını gösteren ve daha önceden yapılmış çalışmalara odaklandı. Bu kapsamda beş ülkedeki 62 bin bilgi ele alındı.

Araştırmada geceleri ahenkli uyuyamayanların meslek yerlerinde verimliliğin düştüğü ve işe gidememelere sebep olduğu belirlendi.

Sağlığa Zararlı uykuya emrindeki olarak sindirim sisteminin zayıflaması, hastalıklara daha basit yakalanma, halsizlik ve bunalım gibi olumsuz sonuçların ortaya çıkması sonucu iş devamsızlığının yapıldığı belirlendi. 

Rand uzmanları çalışmalarının amacını, ‘uyku eksikliğinin nelere mülk olduğunu açıkça gözler önüne sermek ve hükümetleri kapsayıcı önlemler almaya teşvik etmek' olarak açıklıyor.

Uyku sorununun ekonomilere olan zararları:

ABD'de yılda 1.2 milyon çalışma günü kaybı oluşuyor. Ekonomiye zararı 411 milyar dolar. Başka bir ifadeyle ABD gayri safi yurtiçi hasılasının yüzde 2.28'ine tekabül ediyor.

Japonya'da yılda 600 bin iş günü kaybı oluyor. Ekonomiye etkisi yıllık 138 milyar dolar, bu da gayri safi yurtiçi hasılanın yüzde 2.29'una eşit geliyor.

İngiltere'de 200 bin iş saati kaybı ortaya çıkıyor. Ekonomik yansıması 40 milyar sterlin. Gayri safi yurtiçi hasılanın yüzde 1.86'sı.

Almanya'da 200 bin mesai saati kaybı oluşuyor. Maliyeti 60 milyar dolar, gayri safi yurtiçi hasılanın yüzde 1.56'sı çağrıda bulunmak.

Kanada'daki takvim çalışma günü kaybı 80 bin gün. Ekonomiye yansıması 21.4 milyar dolar, gayri safi yurtiçi hasılanın yüzde 1.35'i çağrıda bulunmak.

Peki uyku saati 6 olanların bu süreyi 7 ile 9 saate arasına çıkarmaları halinde ne olacak?

Araştırmada günlük sağlıklı uyku oranı her gece için 7 ila 9 saat olarak hesaplandı.

Araştırmaya göre gece uyku saati 6 olanların bu süreyi 7 ile 9 saate arasına çıkarmaları halinde ise ortaya çıkacak idareli kazançlar şöyle sıralandı:

ABD ekonomisine yıllık getirisi 226.4 milyar dolar,

Japonya ekonomisine takvim getirisi 75.7 milyar dolar,

Almanya ekonomisine takvim getirisi 34.1 milyar dolar,

İngiltere ekonomisine yıllık getirisi 29.9 milyar dolar,

Kanada ekonomisine takvim getirisi 12 milyar dolar.

Araştırma 'uykusuzluğun korkunç etkilerini dobra dobra ortaya koydu'

Araştırmaya öncülük eden Marco Hafner, "Araştırmamız uykusuzluğun korkunç etkilerini açık açık ortaya koydu" derken, Rand Avrupa uzmanları da, uykusuzluk sebebiyle ekonomilerde bu denli kayıpların büyük olmasının söz konusu ülkelerin hesaplı güçleriyle doğru orantılı olduğunu vurguladı.

Anahtar Kelimeler: