Duterte yine meydan okudu: Hoşçakal ABD!

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, ABD'de ülkesine takviye için yapılacak oylamanın ertelenmesi üstüne Amerikan askerlerinin Filipinler'e ziyaretine onay veren anlaşmayı sonlandırma tehdidinde bulundu.

Duterte, merkezi ABD'de yer alan takviye kuruluşu Millennium Challenge Corporation'ın (MCC) Filipinler'e destek için yapılacak oylamayı erteleme kararına "Hoşçakal ABD" sözleriyle tepki gösterdi.

ÇİN İLE ANLAŞTI, ABD'YE REST ÇEKTİ!

Devlet Başkanı Duterte, yaptığı açıklamada, "Anlıyorum oysa MCC üstümüzü çizmiş. Cilalı, hoş, buyursun. Biz ABD'nin parası olmadan hayatta kalabiliriz. Fakat biliyorsun ABD, gözden kaçırdığın bir şey olabilir. Filipinler'den ayrılmaya hazırlan. Davetli Kuvvetler Anlaşmasının nihai olarak yürürlükten kaldırılması ya da feshi için hazırlıklı olun. Siz yaparsanız, biz de yaparız. Bu tek yönlü bir trafik olmayacak." ifadelerini kullandı.

MCC, 2011'de 434 milyon dolarlık takviye paketi için Filipinler'i seçmiş, geçen yıl da Filipinler'in, iyi idari politikalarını geliştirmeye karşın süren çabaları nedeniyle ikinci bir bağış için oy birliğiyle her tarafta seçildiğini açıklamıştı. Duterte'nin belediye başkanlığı yaptığı yıllarda Davao'daki bazı şüphelileri kanımca öldürdüğünü açıklamasının ardındaki MCC, oylamanın Filipinler'de hukukun üstünlüğü ve temel haklarla ilgili endişelerin gözden geçirileceği gerekçesiyle ertelendiğini belirtmişti.

 

FİLİPİNLER, ABD İLE ASKERİ İLİŞKİLERİ SONLANDIRIYOR

BU KONU İLE İLGİLİ HABERLER
DÜNYA

BM Genel sekreteri Güney Kore liderliğine mi namzet ...

DÜNYA

"Rusya, Trump'ın seçilmesine destek etti"

DÜNYA

Saldırıya uğrayan konvoyda 14 sivil öldü!

DÜNYA

Obama'dan çok sert Halep açıklaması

DÜNYA

ABD ve Çin aralarında gerginlik!

DÜNYA

İşte KKTC'nin ilk yerli otomobili

Anahtar Kelimeler:
feed media rss feednews latest news