Dünyaya bir haller oluyor

Avustralya'nın Melbourne kentinde hava sıcaklığının bir anda 15 derece düşmesiyle polen içerikli kasırga oluştu

SICAKLIKTA SERT DÜŞÜŞ: 2 ÖLÜ

Kasırga, yaz mevsimine hazırlanan ülkede 38 dereceye ulaşan sıcaklık sebebiyle kıyılara hamle eden halkı plajda yakaladı. Hava sıcaklığının bir anda 15 derece düşmesiyle etkili olan çiçek tozu içerikli kasırga sebebiyle solunum yolu rahatsızlığı yer alan 2 kişi hayatını kaybetti; fazla sayıda kişi hastanelere başvurdu.

Uzmanlar Avustralya’da yaşanan iklim olayını ‘olağan’ olarak nitelendirdi.

Avustralya halkı fırtınaya plajda yakalandı

 

Meteoroloji mühendisi Adaletli Tek: “Antarktika üzerinden gelen bir soğuk hava dalgası cephe geçişi oluştuğu için o bölgede oluşan ani bir sıcaklık düşüşü normal. Ani sıcaklık değişimlerini küresel ısınmayla birlikte çok yaşıyoruz. Bu olayları Türkiye’de de görme olasılığımız yüksek.”

Meteoroloji uzmanı Melik Ahmet Taştan: “Kaslı yağışlara yol açan konvektif fırtınalar, bulundukları bölgeyi soğuturlar. Bu soğuk havanın sıcak bölgeye ilerlemesiyle ayrıca kuvvetli rüzgâr oluşur ayrıca de hava soğur.”

Japonya'da 6.9 şiddetinde meydana gelen deprem sonrası "Tsunami" alarmı verildi

 

TSUNAMI KÂBUSU ‘YOKLADI’

Japonya’da 2011’de 9 büyüklüğündeki depremin arkasında oluşan dev tsunami dalgasıyla nükleer felaketin yaşandığı Fukuşima bölgesi, dün yine tsunami kâbusu yaşadı. 6.9 büyüklüğünde depremin ardından tsunami alarmı verildi. Lokal millet uyarıları dinleyerek evlerini tahliye etti. Fakat tsunami dalgaları 1 metreyi geçmedi ve taşkına yol açmadı. Depremde sadece 1 birey yaralandı.

Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales

 

BOLİVYA'DA SICAKLIK OHAL'İ

Güney Amerika’da son 25 yıldır şiddetli kuraklıkla mücadele eden Bolivya, olağanüstü hal ilan etti. Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales dün yaptığı basın açıklaması ile milli ve yerel yönetimlerin, ülkenin kuraklık sorunuyla mücadelesi için tüm imkânların seferber edilmesi yönünde talimatlar verdiğini belirterek, ‘mucizevi hal’ ilan edildiğini belirtti.

Morales, “Bolivyalılara, en kötüsüne hazırlıklı olmaları tavsiyesinde bulunuyoruz” uyarısında da bulunmayı ihmal etmedi.

Murat Can Minik / İSTANBUL

BU KONU İLE İLGİLİ HABERLER
DÜNYA

Eiffel Kulesi'nin merdivenleri satıldı!

DÜNYA

PYD lideri Müslim için kırmızı bildiri talebi!

DÜNYA

ABD'de tercih sonuçlarını bilmeyen tek adam!

DÜNYA

Clinton için yeni bir başkanlık umudu!

DÜNYA

Merkel: Her şeye rağmen Türkiye ile...

DÜNYA

Çocuklara önce 'Ölmeye hazır mısınız' diye sordu, sonra. ...