Dünya bitti, sıra uzay savaşında!

Dünyada kutuplaşma ve gerilimin günden güne arttığı ve savaş söylentilerinin daha sık dile getirildiği bugünlerde, savaş söylentileri yalnızca dünya ile sınırlı kalmayacakmış gibi görünüyor. CNN'de yayınlanan habere tarafından, Amerika Birleşik Devletleri muhtemel bir uzay savaşı için hazırlıklara başladı bile.

CNN'e konuşan Birleşik Devletler Taktik Komutanı General John Hyten, "İnsan nereye gittiyse, orada çatışma olmuş. Batıya taşınmışız ve vahşi batıda çatışmalar başlamış. Avrupa iki kere dehşet dünya savaşları fark etti. Şimdi de insanlık uzaya gidiyor. Çatışma ihtimaline aleyhinde hazırlanmış olmalıyız." ifadelerini kullandı.

ABD'nin uzaya en bağımlı uluslardan biri olduğuna dikkat çekilirken, muhtemel bir savaş durumunda internetin ve bütün diğer irtibat kanallarının açık tutulabilmesi için uyduların korunması gerektiğine uyarı çekildi.

ABD'nin uzayda daha etkili savunma olabilmek için çalışmalarını sürdürdüğü ifade edilirken, ABD Hava Kuvvetleri Uzay Komutanlığı'nın bu çalışmaları yürüttüğü belirtildi. 1982 yılında kurulan Uzay Komutanlığı, 38.000 personel çalışıyor. 8.9 milyar dolar bütçeye sahip olan komutanlığın dünyanın 134 uygun üssü bulunuyor. Savunma Bakanlığı'nın uzay bütçesi ise 22 milyar dolar olarak emin durumda.

BU KONU İLE İLGİLİ HABERLER
DÜNYA

Durum yerinden birincil kareler...

DÜNYA

Brezilyalı futbolcuları taşıyan uçak düştü!

DÜNYA

Kanada'da savaş uçağı düştü!

DÜNYA

BM: Halep'in doğusu yiyeceksiz kente dönüştü

DÜNYA

"Türkiye başarılı bir şekilde operasyonlara öncülük ...

DÜNYA

'Telafer büyük bir dram yaşıyor'