Donald Trump Japonya'ya yatırım yapacak

Donald Trump, açıklamayı SoftBank CEO'su Masayoshi Son ile New York'taki Trump Tower'da yaptığı görüşmenin gerisinde Twitter üzerinden yaptı.

"Japonya'nın SoftBank'ı şirketler ve 50 bin şahsiyet yeni istihdam için ABD'de 50 milyar dolar yatırım yapmayı kabul etti" paylaşımında yer alan Trump, ikinci paylaşımında ise Son'ın "bu yatırımı başkanlık seçimlerini kendisi kazanmasa yapmayacaklarını söylediğini" aktardı.

Trump ve Son, görüşmelerinin ardındaki Trump Tower'ın lobisinde gazetecilere poz verdi. Son, bu esnada Trump'ı tebrik etmek için ziyarete geldiğini ifade etti. İkili, görüşmelerinin detayları hakkındaki soruları ise yanıtsız bıraktı.

SoftBank, ABD'de faaliyet belirten telekom şirketi Sprint'in yüzde 80'ini kontrol eden şirketin hisseleri, Trump'ın açıklamalarını takiben yüzde 2'nin üzerinde değer kazandı. Donald Trump, tercih kampanyası baştan başa Çin almak üzere Asya ülkeleri ve Meksika'ya kayan meslek olanaklarını, her tarafta ABD'ye getireceğini ve işsizliği düşüreceğini vaat etmişti.

resmi olarak başkanlık koltuğuna oturmadan bu alandaki çalışmalarına başlayan Trump, geçen hafta Amerikalı klima üreticisi Carrier ile yaklaşık bin işçinin işten çıkarılmasını önleyecek bir uzlaşma yapmıştı. Trump, bu anlaşmayı da çoğu kez kullandığı Twitter üzerinden duyurmuştu. bununla birlikte, Trump'ın ekonomiyle ilgili tweetleri sadece istihdama karşın değil.

ABD İLE ÇİN ARASINDA YAŞANAN KRİZ

Yeni başkan, hafta başında yaptığı iki ayrı paylaşımda, Çin'i para birimi yuanı devalüe etmekle suçlayarak, "Çin para birimini devalüe etmenin (bizim şirkelerimizin rekabet etmesini zorlaştıran), ülkelerine dışarı giden ürünlerimize yüksek ücret uygulamanın (ABD onlara aidat uygulamıyor) ya da Güney Çin Denizi'nin ortasında dev bir askeri kompleks yapı etmenin uygun olup olmadığını bize sordu mu? Hiç sanmıyorum!" ifadelerini kullanmıştı.

Bu tweetler, Çin hükümetinin, Trump'ın Tayvan Devlet Başkanı Tsai Ing-Wen ile telefonla görüşmesine sert tepki göstermesinin gerisinde gelmişti. Trump ile Wen'in görüşmesi, ABD yönetiminin 1979'da Tayvan ile diplomatik ilişkilerini kesmesinden bu yana en üst düzey bağlantı olarak kayıtlara geçti.

Pekin yönetiminin "Tek devlet" politikasını destekleyen ABD, böylece yaklaşık 37 yıldır Tayvan hükümetiyle doğrudan doğruya görüşmüyordu. Trump-Wen görüşmesinin arkasında Pekin yönetimi, Washington'a "Çin-ABD ilişkilerinin bozulmaması için Tayvan meselesini dikkatli ve uygun bir şekilde ele alma" çağrısında bulunmuştu.

Beyaz Saray ise Çin'in tepkisini teskin etmek için "ABD'nin 'İki Yaka' (Çin ve Tayvan) ilişkilerindeki politikası değişmeyecek. Barışçıl ve istikrarlı ilişkiler, ABD'nin esas menfaatlerinin gereğidir." açıklamasını yerine getirmek zorunda kalmıştı.

 

 

 

BU KONU İLE İLGİLİ HABERLER
DÜNYA

Donald Trump kızdı, siparişi iptal etti!

DÜNYA

Trump'tan o projeye takviye

DÜNYA

Donald Trump ev bakanı adayını açıkladı

DÜNYA

Başörtülü polise sözlü saldırı

DÜNYA

Trump Hazine Bakanlığı adayını açıkladı

DÜNYA

Trump'tan flaş karar!