Dışişleri Bakanlığından Irak'ın Türk askeri kararına tepki

Dışişleri Bakanlığı, "Irak Temsilciler Meclisi’nin 4 Ekim 2016 tarihinde aldığı kararı kınıyoruz. Özellikle laf konusu kararın Sayın Cumhurbaşkanımıza yönelik çirkin ithamlar taşıyan bölümünü şiddetle protesto ediyoruz." dedi.

Irak Meclisi'nden yapılan yazılmış açıklamada, Meclis'in, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin (TBMM) aldığı Türk askerlerinin Irak'ta kalma süresinin uzatılmasıyla ilgili kararını kabul etmediği ve bununla ilgili kararı onayladığı bildirildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Aldığımız karar, Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi'nin çağrılıp nota verilmesi, Türk güçlerinin 'işgalci güçler' olarak sayılması ve Irak topraklarından çıkarılması için gerekenlerin yapılması, Türk güçlerinin Irak'a girmesini istek edenler hakkında yargıya , Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarının kınanması ve kabul edilmediği, Türkiye ile ticari ve idareli ilişkilerin gözden geçirilmesi, Türk güçlerinin ülkeden çıkarılması için hükümetin BMGK ve BM'ye şu anda başvurması, hükümetin hem ülkenin egemenliğinin korunması için siyasi ve diplomatik yollara başvurması talebini içeriyor."

AA