Çin'de Hava Kirliliği Alarmı! Resmi Olarak Zehir Soluyorlar

Çin Ulusal Meteoroloji İdaresi, ülkenin kuzeyinde bulunan başkent Pekin ile Tiencin kentinin yanı sıra Hıbey, Şandong, Hınan ve Şanşi eyaletlerinde çoğalan hava kirliliği sebebiyle turuncu alarm verildiğini duyurdu.

CNN Türk'te bulunan habere kadar, görüş mesafesinin yer yer 50 metreye dek düştüğü bölgede, halka zorunlu olmadıkça dışarı çıkmaması uyarısı yapıldı.

PM 2,5 değeri, başkent Pekin'de 500 seviyelerinin üzerine çıkarken 21 milyon nüfuslu dev metropolde ağır hava kirliliğinin yarın akşam saatlerine dek süreceği açıklandı.

Çin'de her yıl takriben 1 milyon 600 bin kişi hava kirliliğine tabi hastalıklardan hayatını kaybediyor

Solunum yoluyla ciğerlere yerleşen havadaki zararlı parçacıklar, kana karışarak solunum yolları iltihaplanması, kanda pıhtılaşma ve yürek rahatsızlıklarına yol açarken astım ve KOAH gibi solunum hastalıkları olan yaşlılar için ölümcül sonuçlar doğurabiliyor.

1 milyon 360 milyonluk nüfusuyla dünyanın en topluluk ülkesi Çin'de her sene takriben 1 milyon 600 bin birey hava kirliliğine yan hastalıklardan hayatını kaybediyor.

Çin, bilhassa 2014'ten bu yana çevre ve hava kirliliğiyle çaba etmeye çalışıyor.

Alınan tedbirler kalıcı çözümler sunmuyor

Süratli yeniden yapılanma ve sanayileşmenin bedeli olarak Çin'deki büyük şehirlerin çoğu, aynı zamanda dünyanın en benekli kentleri aralarında yer alıyor.

Pekin'de hava kirliliğinin önünü almak için eski kömür santralleri ve banliyölerdeki fabrikalar kapatılıyor oysa alınan tedbirler, daimi çözümler sunmuyor. Resmi verilere kadar, Pekin'de geçen sene PM 2,5 değeri, ortalamada oysa yüzde 5 düşürülebilmişti.

Kirlilik en üst seviyeye yaklaştı

Ülkede hava kirliliği alarmı verildiğinde okullar kapatılıyor, trafiğe çıkan araba sayısı azalıyor ve halkın sokakta maskeyle dolaştığı gözleniyor. Çin'de hava kirliliği şiddetini bildiren alarm sisteminde mavi, sarı, turuncu ve en üst seviyede kırmızı edinmek üzere dört evre uygulanıyor.

Hava kirliliğinde ikinci derecede yüksek tehlike anlamına gelen turuncu alarm, havadaki zararlı parçacık miktarını ölçen PM 2,5 oranı minimum 3 gün 150'nin üstünde olması beklendiğinde veriliyor.

Anahtar Kelimeler:
çin resident sayısı ölü kilo