Castro'nun Külleri 'Devrim' Yolunu Peşine Düşüp Takip Edecek

Küba'nın devriminin lideri Fidel Castro'nun külleri, bugün bir karavanla ülkenin başkenti Havana'dan Santiago de Cuba şehrine içten yola çıkıyor. Bu Nedenle Castro'nun külleri, 1959 yılında Fulgencio Batista yönetiminin sona ermesine neden olan hareketin başlangıç noktasına gidecek.

Castro, 1 Ocak 1959'da Batista'nın Küba'dan kaçmasıyla ülkenin doğusundaki Santiago de Cuba kentinden bir 'zafer' yolculuğuna çıkmıştı.

Küba'yı bir uçtan öteki uca geçerek 8 Ocak'ta geldiği Havana'da on binlerce kişi göre karşılanmıştı.

Castro bu sefer 'devrim' yolunu tersten alacak.

Külleri, 3 Aralık'ta Santiago de Cuba şehrine ulaşacak, 4 Aralık'ta ise Castro için cenaze töreni düzenlenecek.

Avrupa'dan törene katılan tek lider Çipras oldu

90 yaşındaki liderin son yolculuğundan önce salı gecesi Havana'da bir kutlama töreni düzenlendi.

Havana'nın Devir Meydanı'nı dolduran yüz binlerce Kübalı, "Devrim çok yaşa" ve "Fidel" sloganları attı.

Küba Devlet Başkanı Raul Castro'nun kardeşi için bir hitabe yaptığı törene dünyanın dört bir yanından liderler de katıldı

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Meksika Devlet Başkanı Enrique Pena Nieto, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Güney Afrika Devlet Başkanı Jacob Zuma ve Ekvador Devlet Başkanı Rafael Correa gibi liderler kutlama törenine geldi.

Avrupa'dan törene katılan tek lider olan Çipras konuşmasında, "Küba'nın Fideli bize sosyalizm yolunun güllerle dolgun olmadığını gösterdi" dedi.

Castro'nun mirası tartışmalara neden oluyor

Küba yönetimini hastalandıktan daha sonra 2008 yılında kardeşine devredene kadar ülkeyi tek parti çatısı aşağı yöneten Castro'nun mirası ise tartışmalara yol açıyor.

Destekçileri, sağlık, kamu yönetimi ve eğitim gibi alanlarda gerçekleştirdikleri doğru Castro'yu saygıyla anarken, eleştirenler ise dikte eden kimse olarak tanımlıyor.

O yüzden fazla sayıda lider, Castro'nun düzenlenecek cenazesine gitmeyi planlamıyor.

Beyaz Saray resmi heyet göndermiyor

Beyaz Saray ise Havana Büyükelçisi olarak aday gösterdiği Jeffrey DeLaurentis ve ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Danışman Yardımcısı Ben Rhodes'un törene katılacağını açıkladı.

Böylelikle ABD, Küba'ya resmi bir delege olarak atanma göndermiyor.

Rhodes, 2014 yılında ABD-Küba ilişkilerinin normalleşmesine giden süreçte manâlı bir rol oynamıştı.

CHP, cenaze törenine heyet gönderecek

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba başkanlığında bir heyet cenaze törenine katılmak üzere Küba'ya gidecek.CHP Basın Birimi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Ağbaba'ya, İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan da eşlik edecek.
BBC Türkçe