Castro İçin Taziye Mesajı Yollayıp Ondan Övgüyle Bahseden Kanada Başbakanı Başına Iş Aldı!

Fidel Castro'nun ölümünün arkasından bir taziye mesajı yayınlayan ve Küba liderinden övgüyle söz eden Kanada Başbakanı Justin Trudeau, yoğun tepkiye maruz kaldı.

Yine De Trudeau, ne yaparsa yapsın medyanın ve kitlelerin ilgisine mazhar olabiliyor.

Bu sefer yaşanan ise birazcık farklı. Trudeau, geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden Fidel Castro'nun ölümüyle ilgili bir mesaj yayınlamıştı.

Castro'yu 'önemli bir lider' olarak değerlendiren Trudeau, ölümüyle ilgili üzüntülerini dile getirince kendi vatandaşları dahil yoğun eleştirilere maruz kaldı.

Kanada ve ABD vatandaşları, Trudeau gibi kayda değer bir batılı liderin baş sağlığı mesajından rahatsız olmuştu.

Gelen tepkiler mizahla karışık öfkeyi barındırıyordu.

Hatta Trudeau'dan Üsame Bin Ladin ve Pol Pot gibi isimleri de benzer şekilde anması istendi!

Kuzey Amerika insanının böylece hazzetmediği Castro'yu Kanada başbakanı olarak methetmek huzursuz sayılabilir. Fakat işin arkaplanını bilmekte de üstünlük var.

ABD'nin yıllar süren ambargosuna karşın Kanada, Küba için daimi bir müttefik oldu. çok eskiden aynı koltuğu dolduran Justin Trudeau'nun babası Pierre Trudeau da, Castro'ya kişisel olarak oldukça yakındı ve onun politikalarını destekliyordu.

Hatta bu ikonik fotoğraftaki bebeğin Justin Trudeau olduğu iddiası uzun bir zaman kabul görmüş, fakat daha sonra bunun içten olmadığı ortaya çıkmıştı.

Fotoğraftaki Justin Trudeau yok, kardeşi Michel Trudeau'ydu.

Trudeau da halkının tepkisine kulak vermiş olacak ki, geri adım atmayı seçim etti. Cenazeye katılmayacak.

Bugün sözcüsü göre yapılan açıklamada, Trudeau'nun cenazeye katılmayacağı bilgisi geldi. Onun yerine Kraliçe İkinci Elizabeth'in Kanada temsilcisi David Johnston, Trudeau'nun ricasıyla orada bulunacak.

Anahtar Kelimeler: