Bulgaristan'daki Afgan sığınmacılar hudut dışı ediliyor

Bulgaristan Hükümeti, ülkedeki Afgan göçmenleri memleketine geri yollamaya başladı.

İstifa eden Başbakan Boyko Borisov’un himayesinde düzenlenen hükümet alıştırma oturumunda, kimliği araştırılan Afganistan, Irak ve Pakistan kökenli göçmenlerin, kapalı kamplara yollanmalarına karar verildi.

Ülkenin güneydoğusundaki Harmanlı şehrindeki kapalı mülteci kamplarında geçen hafta meydana çıkan ve emniyet güçlerince bastırılan Afgan ayaklanmasından sonra yetkililer, ilk aşamada 250 kişinin ülkelerine yollanmasına karar verdi.

50 Afgan'ın vatanlarına gönüllü döneceği, 200'ünün transferi için girişimlerin başlatıldığı bildirildi.

Yetkililer, Afganistan, Irak ve Pakistan’dan gelip herhangi bir gerekçesi olmaksızın ülkeye sığınanların, cezaevi tarzındaki kapalı kamplarda alıkonulacağı duyurdu.

Son ayaklanmada toplumsal huzuru bozan 300’ü aşkın Afgan'ın, Türkiye sınırına yakın kapalı herif kamplarında tutulmaları yönünde karar alındı.

Devlet Mülteciler Ajansı’nın (DAB) işlettiği, Harmanlı, Sofya ve Banya köyündeki açık müşteri kamplarında sadece savaştan kaçtıkları için mülteci olma hakkı olan Suriyeliler yerleştirilecek.

Hasköy Alan Valisi Stanislav Deçev, gazetecilere yaptığı açıklamada, halkın tepkisi sebebiyle kentteki Afganların tahliye edilmesinden dolayı hoşnutluk duyduğunu belirtti. Ayaklanmaya katılan Afganlar için Türkiye sınırına yakın Lyübimetz bölgesinde 50 konteynerden oluşan 400 şahsiyet yeni bir kapalı kamp kurulacak.

öte yandan Hükümet Basın Merkezi, hudut dışı etmeye çalıştığı birincil 200 Afgan'ın ülkelerine yollanmasının hukuksal engellerce zorlaştırıldığını belirti. Bulgaristan ile geri kabul protokol zaptı imzalamayı reddeden Afganistan, ülkesine yalnızca pasaportu yer alan kişileri kabul ediyor. Bulgar makamları, evrakları bulunmayan Afganların, hakiki isim ve kökenlerini bildirmemeleri sebebiyle prosedürleri yavaşlatıyor.

Almanya sığınmacılara karşı duvar örüyor!

Sığınmacılar ülkeyi istila edebilirmiş!

BU KONU İLE İLGİLİ HABERLER
DÜNYA

Bulgaristan hükümeti istifa etti

DÜNYA

Bulgaristan'ın yeni cumhurbaşkanı belirlenmiş oldu

DÜNYA

Bulgaristan’daki cumhurbaşkanı seçimi ikinci tura ...

DÜNYA

Bulgaristan'da halk sandık başında

DÜNYA

Akdeniz'de bu yıl ölen mülteci sayısı 3 bin 740

DÜNYA

'Türkiye ile ortaklık devam etmeli'