Bulgaristan Ortodoks Kilisesi'nden sığınmacı karşıtı çağrı

Bulgaristan Ortodoks Kilisesi, ülkeye sığınmacı kabulünün sınırlandırılması çağrısında bulundu.

Bulgaristan Ortodoks Kilisesi, internet sitesinden yaptığı açıklamayla sığınmacı akınına karşı duruşunu ortaya koydu. Açıklamada, “Bu mülteci dalgası istila belirtileri taşıyor” ifadesi kullanılarak emniyet riski altındaki insanlarla olanaklar ölçüsünde dayanışma gösterilmesini desteklemesine rağmen, ülkeye daha artı sığınmacının gelmesine müsade verilmemesi gerektiği belirtildi.

Açıklamada "Gelenlere, sınırlı olanaklarımız çerçevesinde yapabildiğimiz kadar destek ederiz fakat fazlasını hiçbir şekilde yapmayız. Sorunu yaratanlar çözümüne katlansın. Ortodoks Bulgar halkı, bu durumda devletinin değil edilmesine kadar varabilecek ağır bir bedeli ödeyemez” ifadesi yer aldı.

Bulgaristan Ortodoks Kilisesi, toplumsal konularda sınırlı düzeyde görüş belirtmekle tanınıyor. Sığınmacılarla ilgili yapılan açıklamanın, ülkede sığınmacılara aleyhinde milliyetçiliğin artmaya başladığı bir dönemde gelmesi dikkati çekti.

Harmanlı şehrinde geçen hafta bir mülteci kampında çıkan isyan sonucu 300’ü aşkın tanıdık olmayan gözaltına gücenmiş, 24 emniyet personeli yaralanmıştı.

Ayaklanma ve meydana çıkan olaylar sonrası aşırı sol ve sağcı güçler protesto gösterileri düzenlemişti. Harmanlı’daki kampın bulunduğu Yabol bölgesinde bütün sığınmacı barındırma tesislerinin tamamen kaldırılması talebiyle imza kampanyası da başlatılmıştı.

Bulgaristan’da mülteci sayısının 10 bin civarında olduğu varsayım ediliyor.

BU KONU İLE İLGİLİ HABERLER
DÜNYA

Trump'tan flaş iddia! Seçimlerde aldatma varmış!

DÜNYA

Kuzey Kore liderinden flaş Fidel Castro kararı!

DÜNYA

AB Bakanı Çelik'ten Brüksel'e kritik ziyaret

DÜNYA

Gelecek istasyon oturma odası!

DÜNYA

ABD'de toplu taşımaya siber hamle!

DÜNYA

Suriye ordusu doğu Halep'te kritik bölgeyi ele ...