Brezilya halkı yolsuzluklara aleyhinde sokakta

Brezilya'nın çoğu kentinde on binlerce birey, milletvekillerinin yolsuzlukla çaba davalarını yürüten yargıç ve savcıları "susturma" girişimlerini protesto etti.

Brezilya bayrağı renklerini simgeleyen yeşil ve sarı kıyafetlere bürünen ve öncelikle Sao Paulo ve Rio de Janeiro elde etmek üzere ülkenin çoğu kentinde ziyafet düzenleyen on binler, sus payı ve yolsuzluk davalarını yürüten yargıç Sergio Moro ve öteki adalet mensuplarına takviye veren pankartlar taşıdı.

Polis kaynakları, Sao Paulo'da yaklaşık 15 bin, diğer kentlerde 40 bin civarında kişinin gösterilere katıldığını belirtirken Rio de Janerio'daki göstericilerin sayısı hakkında veri vermedi.

Göstericiler, "Brezilya'nın seçilmiş üyelerinin karıştıkları kanunsuzluk"tan duydukları rahatsızlığı dile getirirken bazı gruplar, hükümet ve milletvekillerinin istifası ve askeri yönetimin geri gelmesi yönünde sloganlar attı.

Gösterilere katılan 67 yaşındaki Regina Medeiors, ülkeyi kişilik sahibi kişilerin yönetmesini istediği söyleyerek "Siyasi partiler Brezilyayı bitirmeden biz onları bitirmeliyiz. Insanlar, insanlara güvenini kaybediyor." diye konuştu.

Rio'daki protesto gösterisine yardım veren savcılardan Agnes Musseliner de yolsuzluk yapanlar cezalandırılacağına soruşturmayı yürüten savcı ve yargıçların cezalandırılmak istendiğini kaydederek "Bu anlamsız durumu protesto etmek ve Brezilya'nın hak bağımsızlığını korumak için bugün buradayız." dedi.

Petrobras'ta yolsuzluk yapıldığı gerekçesiyle başlatılan ve "Vasıta Yıkama Operasyonu" olarak adlandırılan soruşturma çerçevesinde yargılanan Odebrecht firmasının eski başkanı Marcelo Odebrecht, mart ayında 19 sene 4 ay hapis cezasına çarptırılmış, inşaat firmasının eski yöneticilerinden Marcio Faria ve Rogerio Santos'un da Odebrecht ile benzer cezayı aldığı belirtilmişti.

Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff'in 2003-2010 yılları arasında Petrobras'ın başkanlığını yaptığı sırada şirkette 800 milyon dolarlık kanunsuzluk yapıldığı, ihalelere fesat karıştırıldığı, yetkililerin rüşvet aldığı iddia ediliyor.

Geçen yıl mart ayında başlatılan soruşturma kapsamında aralarında şirketin üst düzey yöneticileri, iki eski milletvekili ve ünlü iş adamlarının bulunduğu 100'den pozitif birey gözaltına alınmıştı. Bu süreçte Petrobras'ın eski genel müdürü Paulo Roberto Costa 7,5 yıl hapse mahkum edilirken, eski Devlet Başkanı Lula da Silva, mart ayı başında soruşturmaya dahil edilmişti. Savcılık, Silva'nın Petrobras üzerinden rüşvet almakla suçlandığı iddianameyi eylül ayında kabul etmişti.

Daha önce de görevinden azledilen eski Devlet Başkanı Dilma Rousseff, yerine geçen Michel Temer'i rüşvet almakla suçlamıştı.

BU KONU İLE İLGİLİ HABERLER
DÜNYA

İtalya'da referandum sonrası Başbakan'dan istifa!

DÜNYA

BM, tarihinin en büyük takviye çağrısında bulundu

DÜNYA

“Ordunun bizi hemen yakalayacağından eminiz!”

DÜNYA

Bakan Çelik'ten AB'ye: Fasılları açmaya hazırız

DÜNYA

Trump kriz çıkarmaya kararlı! Hedefinde Çin var...

DÜNYA

Mülteciler ve Müslümanlar için ne düşünüyor?

Anahtar Kelimeler:
brezilya sokakta senato eduardo camara