Brett McGurk: YPG Münbiç'ten ayrılacak

ABD'nin DAEŞ Karşıtı Koalisyon Özel Temsilcisi Brett McGurk, tüm YPG güçlerinin Münbiç'ten ayrılarak Fırat'ın doğusuna çekileceğini söyledi.

McGurk, Twitter hesabı üzerinden paylaştığı mesajında, "Kilometretaşı: Bütün YPG birimleri, lokal birimlerin DEAŞ'tan sonradan güvenliği sağlamasına yönelik eğitimlerini tamamlamasının arkasında Münbiç'ten ayrılarak Fırat'ın doğusuna dönecek" dedi.

Lokal güçlerin yurtlarını savunmak için eğitilmelerinin ve desteklenmelerinin DEAŞ'in yeniden geri dönememesini sağlamanın en iyi yolu olduğunu belirten McGurk, koalisyon olarak bu çabayı hayata geçirmelerinden kibir duyduklarını dile getirdi.

McGurk, YPG'nin de içerisinde olduğu, Fırat'ın doğusundaki Suriye Demokratik Güçleri'nin (SDG) DEAŞ'i, Rakka'dan atmak için ilerleyişini sürdürürken, Iraklı güçlerin de Musul'un daha da içlerine ilerlemekte olduğunu belirtti.

Suriye'nin kuzeyinde stratejik öneme sahip Münbiç geçen Ağustos ayında DEAŞ'ten geri alınmıştı. Operasyonu düzenleyen SDG'nin içerisinde YPG unsurlarının bulunması Türkiye'nin tepkisini çekmiş, Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilerde gerilime yol açmıştı.

 

ABD'nin Münbiç aldatmacası!

'Ya çıkacak veya çıkartılacaklar'

BU KONU İLE İLGİLİ HABERLER
DÜNYA

Obama'nın temsilcisi Suudi Arabistan'da

DÜNYA

YPG'nin Münbiç oyunu bozuldu

DÜNYA

Rakka muamması!

DÜNYA

"Ürdün güvenliği önceliklerimiz aralarında"

DÜNYA

"Türkiye'ye karadan takviye ettik"

DÜNYA

"YPG, İncirlik'te darbeci askerlerle görüştü"