Brett McGurk: Türkiye başarılı bir şekilde operasyonlara öncülük etti

ABD Başkanı Barack Obama'nın DEAŞ ile Çaba Özel Temsilcisi Brett McGurk, geçtiğimiz aylarda terör örgütü üyeleri için merkez haline gelen Münbiç'in DEAŞ’tan kurtarıldığını belirterek, "Türkiye DEAŞ’ın bu 98 kilometrelik bölgeden temizlenmesi için başarılı bir şekilde operasyonlara öncülük yaptı" ifadesini kullandı.

McGurk, DEAŞ’a karşısında kurulan koalisyona üye 68 ülkenin temsilcilerinin ABD Dışişleri Bakanlığında bir araya geldiği toplantıda tavır yaptı. Bakanlık, görüşmeye ilişkin yazılı açıklamada bulundu.

Açıklamada, MCGurk'un, koalisyon üyelerine DEAŞ’a aleyhinde yapılan operasyonlar hakkında veri verdiği, DEAŞ'ın çevre ülkelerin sınırlarını kullanmada büyük ölçüde düşüş olduğunu söylediği belirtildi.

Türkiye’nin Suriye sınırındaki 98 kilometrelik bölgede yaptığı operasyonlardan övgüyle bahseden McGurk, "Geçtiğimiz aylarda terör örgütü üyeleri için merkez haline gelen Münbiç, DEAŞ’tan kurtarıldı.

Türkiye DEAŞ’ın bu 98 kilometrelik bölgeden temizlenmesi için başarılı bir şekilde operasyonlara öncülük yaptı." değerlendirmesinde bulundu.

 

ABD'den kritik YPG açıklaması

"YPG Münbiç'ten ayrılacak"

BU KONU İLE İLGİLİ HABERLER
DÜNYA

DEAŞ'a çok büyük darbe: 88 terörist öldürüldü

DÜNYA

Todenhöfer'den Türkiye'ye yardım

DÜNYA

DEAŞ, 32 sivili idam etti

DÜNYA

DEAŞ'a Musul'da büyük darbe

DÜNYA

'AP'nin kararı Türkiye için şans'

DÜNYA

Avusturya Meclisinden Türkiye karşıtı teklif