BM'den Kıbrıs yorumu: Basit olmayacak

Birleşik Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, İsviçre'nin Mont Pelerin kasabasında sonuçsuz kalan müzakerelere ilişkin, sürecinin ilerlemesi için hemen şimdi bir yol bulunamadığını ama bu yolun bulunması için liderlerle görüşmelerinin devam edeceğini söyledi.

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Eide'yi Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda kabul etti. Yaklaşık bir buçuk saat süren görüşmede, Kıbrıs Türk tarafı adına müzakereyi yürüten Özdil Nami ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barışma Burcu da hazır bulundu.

Görüşmenin arkasında basın mensuplarına tanımlama yapan Eide, her iki liderin de Kıbrıs sorununu çözme yönünde istekleri olduğunu belirterek, bundan kararsızlık duyulması için herhangi bir gerekçe bulunmadığını dile getirdi.

MEKİK DİPLOMASİ DEVAM EDECEK

İsviçre'nin Mont Pelerin kasabasında yapılan görüşmelerde gelinen aşamanın sürecin ilerlemesi açısından engel yarattığını, yapılması gerekenin bunun aşılması için yol bulmak olduğunu gösteren Eide, “Bunu henüz yapamadık, bu temasların devam etmesi gerekecek. Bunun kolay olacağını zannetmiyorum. Mekik diplomasisi devam edecek.” dedi.

Eide, müzakere masasına dönme kararının liderlere kalmış bir şey olduğuna muhabere ederek, liderlerin mülâkat tarihi için demin üstünde anlaşmaya varılmadığını, İsviçre’de üzerinde çalıştıkları tarihler bulunduğunu ama görüşme tarihinden daha önemli olanın “büyük fotoğrafa odaklanmak” olduğunu söyledi.

Müzakere süreçlerinde son aşamanın daima en zoru olduğuna değinen Eide, başarıya ulaşılan bütün çözüm görüşmelerinin bir aşamasında kriz yaşandığını vurguladı.

MÜZAKERELERDE YAŞANAN TIKANIKLIK 

BM Danışmanı Eide, Kıbrıs müzakerelerinde 19 ayda küçük anlaşmazlıkların çıktığını ama bugüne dek önemli bir kriz yaşanmadığını belirterek, bugün yaşanan tıkanıklığın Mayıs 2015’deri itibaren yaşanan en önemli tıkanma olduğunun altını çizdi.

Müzakerelerin liderler kadar yürütülen bir görüşme süreci olduğunu ve kendisinin de buna büyük hürmet gösterdiğini dile getiren Eide, müzakere sürecinin ilerlemesi için demin bir yol bulunamadığını ancak bu yolun bulunması için liderlerle görüşmelerinin devam edeceğini sözlerine ekledi.

Kıbrıs'ta müzakereler, KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı'nın göreve gelmesinin peşinde Birleşik Milletler Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide'nin arabuluculuğunda 15 Mayıs 2015'te baştan başlamıştı. Taraflar, 20-21 Kasım'da İsviçre'nin Mont Pelerin kasabasında yürütülen müzakerelerden de sonuçsuz ayrılmıştı.

"Bu tarihi fırsatın kaçmasına izin vermeyin"

Ban Ancak-mun, Mustafa Akıncı ile görüştü

BU KONU İLE İLGİLİ HABERLER
DÜNYA

Biden, Akıncı ile telefonda görüştü

DÜNYA

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı'dan tepe yorumu

DÜNYA

"Sıra Rum tarafının adım atmasına geldi"

DÜNYA

Akıncı'dan tartışma açıklaması: temiz kalpli çabamızı ...

DÜNYA

"Türk tarafının açılımları aleyhinde zamana ...

DÜNYA

KKTC Cumhurbaşkanı: Türkiye’nin güvencesini istek ...