BM'den İsrail'e çağrı

BM Ortadoğu Uzlaşma Süreci Özel Koordinatörü Nickolay Mladenov, Batı Şeria'daki Yahudi ikâmetgâh birimlerini meşrulaştıracak bir kanunun İsrail-Filistin barışı ihtimalini azaltacağı uyarısında bulunarak, İsrail'e bu kararını her tarafta gözden geçirmesi çağrısı yaptı.

BM Genel Sekreterliği'nden yapılan açıklamada Mladenov, İsrail parlamentosu Knesset'te oylanan yasa tasarısının Batı Şeria'daki illegal mesken birimlerini korumaya yönelik olduğunu söyledi.

Mladenov, yasa tasarısının kabul edilirse İsrail için hukuki sonuçlar doğuracağını belirterek, Batı Şeria'daki Yahudi yerleşim birimlerini meşrulaştıracak bir kanun İsrail-Filistin uzlaşma ihtimalini azaltır" dedi.

Batı Şeria'daki yasadışı Yahudi mesken birimlerinin uluslararası hukuku ihlal ettiğini vurgulayan Mladenov, İsrail''e bu kararını baştan gözden geçirmesi çağrısında bulundu.

İsrail parlamentosu Knesset'te Batı Şeria'daki Yahudi ikâmetgâh birimlerini meşrulaştıracak yasa tasarısı ilk oturumda 49 oya aleyhinde 59 oyla kabul edilmişti.

İsrail parlamentosu iç tüzüğüne tarafından yasa tasarısının kanunlaşması için üç ayrı oturumda oylamaya sunulması ve oy çokluğuyla kabul edilmesi gerekiyor.

BU KONU İLE İLGİLİ HABERLER
DÜNYA

Sabah dikilen heykel akşam ayaklar aşağı

DÜNYA

BM, tarihinin en büyük yardım çağrısında bulundu

DÜNYA

İsrail'de gözaltına alınan Türk öğrenci ile ilgili ...

DÜNYA

Netanyahu’nun eşine soruşturma

DÜNYA

"Netanyahu'nun ezan yasağı ısrarının nedeni oğlu"

DÜNYA

İsrail'den AB'ye: Türkiye'ye aleyhinde sert olun