BM'den

BM Güvenlik Konseyi (BMGK) Halep'te gelişen çatışmalar ve "alarm verici" insani durumu görüşmek üzere acil toplandı.

Oturumda konuşan, BM İnsani İşlerden Sorumluluk Sahibi Genel Sekreter Yardımcısı ve Acele Durumlar Koordinatörü Stephen O'Brien, BMGK'nın Suriye'de 5 yıldan uzun süredir sürekli savaşın milyonlarca kişi üzerindeki yıkıcı etkisini, insani yardım, sivillerin korunması ve siyasi çözüm için yapılan çağrıları görmezden geldiğini söyledi.

"HALEP'İN DOĞUSU 150 GÜNDÜR KUŞATMA ALTINDA"

Son birkaç günde Halep'in doğusunda çoğalan saldırılar nedeniyle yerinden edilenlerin sayısının 25 bine ulaştığını bildiren O'Brien, binlerce insanın daha yerinden edilme riskiyle aleyhinde karşıya olduğunu ifade etti.

Halep'in doğusunun 150 gündür abluka aşağıda olduğuna dikkati çeken O'Brien, insanların kuşatma, çatışma ve hava saldırıları aşağıda daha pozitif hayatta kalamayacakları uyarısında bulundu.

O-Brien, "Halep'in doğusunun heybetli bir mezara dönüşmemesi, insanlık namına sivillerin korunması ve kuşatma altındaki kente erişim sağlanması için yalvarıyoruz." dedi.

BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, telekonferans yoluyla katıldığı toplantıda, daha önce terör örgütü El-Nusra üyelerinin silahlarını da alarak Halep'i terk etmeleri teklifinin hala masada olduğunu söyledi.

İNGİLTERE VE ABD'DEN RUSYA'YA ELEŞTIRI

Oturumda konuşan İngiltere'nin BM Daimi Temsilcisi Matthew Rycroft ve ABD'nin BM Kalıcı Temsilcisi Samantha Power, Rusya'ya yüklendi.

Rycroft, Rusya'nın BMGK'daki Suriye'ye yönelik kararları veto etmesini ve sivilleri aç bırakmayı bir savaş taktiği olarak kullanan rejimi desteklemesini eleştirdi.

ABD'nin BM Kalıcı Temsilcisi Power da BMGK'da oylanacak İspanya, Darı ve Yeni Zelanda kadar hazırlanan 10 jurnal "insani mola" tasarısının kabul edilmesi çağrısında bulundu.

Power, Rusya'nın BMGK'da oylanacak karar tasarısını veto etmesinden endişe duyduğunu sözlerine ekledi.

Rusya'nın BM Kalıcı Temsilcisi Vitaly Churkin ise Batılı ülkeleri iki yüzlülükle suçlayarak dikkatlerin Halep'e çekildiğini ancak Irak'ın Musul kentinde ve Yemen'de de insani durumun son derece üzüntü verici olduğunu söyledi.

BU KONU İLE İLGİLİ HABERLER
DÜNYA

7 bin 600 kadın cinsel hamle tehdidi aşağıda

DÜNYA

BM'den Kıbrıs liderlerine çözüm çağrısı

DÜNYA

BM'den İsrail'e tepki

DÜNYA

BM'den ABD açıklaması

DÜNYA

DEAŞ zulmü yeniden kan dondurdu

DÜNYA

BM'ye Türk akademisyen

Anahtar Kelimeler:
haber den halep mezar olmaktan