BM'den Halep uyarısı

BM, Suriye rejiminin Halep'e yönelik gelişen saldırılarında son birkaç günde 16 bin kişinin yerinden edildiğini belirterek, ilerleyen günlerde binlerce kişinin daha evlerini terk edebileceği uyarısında bulundu.

BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Durumlar Koordinatörü Stephen O'Brien yaptığı yazılı açıklamada, Halep'in doğusunda gelişen hava saldırıları ve sahadaki çatışmalarda çok sayıda kişinin öldüğünü veya yaralandığını söyledi.

Halep'teki insani durumun "alarm verici durumda" olduğunu bildiren O'Brien şunları kaydetti:

"Halep'te faaliyet gösteren hastane kalmadı, yiyecek stokları bitti. Sivillerin yaşadığı bölgelerde rastgele bombardımanlar nedeniyle ırk ölüyor, yaralanıyor ve evlerini terk ediyor. Halep'in doğusunda gelişen saldırılarda son birkaç günde 16 bin birey yerinden edildi, birçoğu güvende değil ve önümüzdeki günlerde binlerce birey daha evlerini terk edebilir."

Rejimin kuşatması altındaki Şam'ın kırsalında ve diğer bölgelerdeki 700 bin kişinin hayatını kurtarmak için de zamanın daraldığına dikkati çeken O'Brien, abluka aşağı dehşet içinde yaşayan sivillere temel insani yardımların ulaştırılabilmesi için, taraflara kuşatmaları kaldırmaları ve sivilleri hedef almamaları çağrısını yineledi.

Bombardımandan kaçan sivillere hamle: 25 ölü

Halepli minik kız ve annesinden mesaj var!

BU KONU İLE İLGİLİ HABERLER
DÜNYA

BM: Halep'in doğusu yiyeceksiz kente dönüştü

DÜNYA

Halep'te insanlık felaketi sürüyor

DÜNYA

Rejim güçleri Halep'i vurdu: 30 ölü, 250 zarar görmüş

DÜNYA

Halep'e hava saldırısı: 46 ölü, 325 yaralı

DÜNYA

Halep'e bombalı hamle: 7 ölü, 20 zarar görmüş

DÜNYA

Halep'ten dünyaya destek çağrısı