BM kolera salgını için Haiti'den özür diledi

Birleşik Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Oysa-mun, 2010 yılında 10 binden fazla kişinin ölümüne niçin olan kolera salgınından kaynaklanan acılardan nedeniyle Haiti'den özür diledi.

Ban, BM Genel Kurulu'nda İngilizce, Fransızca ve lokal dilde yaptığı konuşmada, BM'nin Haiti'de kolera salgınından kaynaklanan acı ve can kaybından derin endişe duyduğunu vurguladı.

Haiti'deki kolera salgınının BM'nin itibarını lekelediğini belirten Ban, "Haiti halkından özür diliyoruz. Kolera salgınını alıkoymak için yeteri kadar çaba göstermedik ve buna neden olduğumuz için fazla üzgünüz." dedi.

BM Genel Sekreter Yardımcısı Jan Eliasson ise düzenlediği basın toplantısında AA muhabirinin, "BM birincil defa mı bir ülkeden özür diliyor? Suriye halkından da özür dilemeyi düşünüyor mu?" sorusuna, "(Özür dileme konusu) Yeni Genel Sekreter'e tabi. Suriye halkının çektiği acıları paylaşıyoruz ve bu acıları bakmak büyük bir hayal kırıklığı yaşattı." yanıtını verdi.

BM, 2010 yılında Haiti'de yaşanan ve 10 binden pozitif kişinin ölümüne yol açan kolera salgınında rolü olduğunu kabul etmişti. Daha önce salgından etkilenenlere "fiziki yardım" temin etmek istediklerini duyuran BM, salgın mağdurlarına 200 milyon dolar ödemek için bütçe oluşturmaya çalıştıklarını açıklamıştı.

BM: Halep'in doğusu yiyeceksiz kente dönüştü

HIV nasıl bulaşır?

BU KONU İLE İLGİLİ HABERLER
DÜNYA

BM'den kritik Halep çağrısı

DÜNYA

7 bin 600 bayan cinsel atak tehdidi altında

DÜNYA

BM'den Kıbrıs liderlerine çözüm çağrısı

DÜNYA

BM'den İsrail'e tepki

DÜNYA

BM'den ABD açıklaması

DÜNYA

Yemen'de kolera salgını