BM: Halep'in doğusu yiyeceksiz kente dönüştü

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, düzenlediği basın toplantısında, BM'nin, Halep'in doğusunda son günlerde yoğunluğu gelişen ve çok sayıda sivilin hayatını kaybetmesine niçin olan hava bombardımanı ve şiddetlenen çatışmalar nedeniyle son derece acelecilik olduğunu söyledi.

Bölgede binlerce kişinin kuşatma aşağı çok kötü koşullarda yaşadığını vurgulayan Dujarric, şunları kaydetti:

"Halep'in doğusunda 275 bin kişi nefret edilen şey verici şartlar aşağıda yaşıyor. Temmuz ayının başından beri buraya hiç destek ulaştırılamadı. Dünya Gıda Örgütü'nün ulaştırdığı son yardımlar 13 Kasım'da tükendi. Diğer kuruluşların yardımları da sona ermek üzere. Bu şart Halep'in doğusunu 'yiyeceksiz kent' haline getirdi. BM, hudut ötesi de dahil elde etmek üzere her türlü modelde Halep'e yardım ulaştırmaya hazırdır. BM, bütün taraflara sivil ayrımı gözetmeyen bombalamalara son vermeleri, siviller ve sivil yapıları koruma çağrısı yapıyor. Taraflardan, hayat kurtaracak insani yardımların ulaşmasına uluslararası yardımsever hukuk gereğince müsade vermelerini istiyoruz."

Dujarric, yardımların önündeki engelin çatışmaların sürmesi olduğunu da kaydederek, "Çatışmaların sürmesi bizim insani destek çalışması yapmamızı engelliyor ve sivillerin tarifi imkanız acılarını artırıyor." dedi.

Halep'in batısındaki çatışmalara ve yerlerinden olan insanlara da değinen Dujarric, ayrıca hükümet hem de silahlı grupların kontrolündeki bölgelere ivedi destek ulaştırılması gerektiğini vurguladı.

BU KONU İLE İLGİLİ HABERLER
DÜNYA

Halep'te insanlık felaketi sürüyor

DÜNYA

Rejim güçleri Halep'i vurdu: 30 ölü, 250 zarar görmüş

DÜNYA

Halep'e hava saldırısı: 46 ölü, 325 zarar görmüş

DÜNYA

Halep'e bombalı atak: 7 ölü, 20 yaralı

DÜNYA

Halep'ten dünyaya yardım çağrısı

DÜNYA

"Bu tarihi fırsatın kaçmasına izin vermeyin"