BM Güvenlik Konseyi'nde Esed skandalı

Esed rejiminin Birleşik Milletler (BM) Temsilcisi Beşşar Caferi, rejimin Halep'teki katliamına ilişkin fotoğrafı Emniyet Konseyi'nde "muhaliflerin saldırısı" biçiminde sunarak bir skandala imza attı.

BM Güvenlik Konseyi, önceki gün Halep'teki insani kriz sebebiyle acele toplanmıştı. Oturumda Suriye'nin BM Kalıcı Temsilcisi Beşşar Caferi de konuşmuştu. Caferi, Halep'in doğusunda rejimin hava saldırısında ölen sivillerin cesetlerine ait fotoğrafı gösterdi. Fotoğrafın muhaliflerin saldırısında ölen sivillere ait olduğunu bahis eden Caferi, şu ifadeyi kullandı:

"Bugün (30 Kasım) onlarca sivil doğu Halep'ten batı Halep'e, yani teröristlerin kontrolündeki bölgelerden kaçıp Suriye ordusunun bulunduğu bölgelere gelmeye çalışırken, ABD, İngiltere ve Fransa'nın desteklediği, kalıtımsal değişikliğe uğrayarak ılımlı muhalif olmuş teröristler göre öldürüldü"

AA muhabirleri, Caferi'nin elinde tuttuğu fotoğrafı yakın plandan inceleyerek, rejimin yalanını ortaya çıkardı. Peşinde AA, fotoğrafı çeken Halep Medya Merkezi (AMC) muhabiri Arif al Arif'e ulaştı.

"REJİMİN KULLANDIĞI HAVAN TOPU PARÇALARINI GÖRDÜK"

Arif, AA muhabirine yaptığı açıklamada, söz konusu fotoğrafın Cub Kubbe mahallesinde çektiği rejimin katliamının karesini olduğunu söyledi.

Arif, şöyle devam etti:

"Caferi'nin elinde fotoğrafımı görünce şoke oldum. Ben Cub Kubbe'deki saldırı bölgesine ulaşan gazetecilerden biriydim. Fotoğrafı çektiğim alanda rejim güçlerinin kullandığı havan topu parçalarını gördük. Rejim Cub Kubbe'de aracısız sivilleri gaye aldı. Durum yerine sivil savunma ekipleriyle beraber gitmiştik. Caferi ve rejim yalancılıkta ustalar. Caferi, rejime ve Rusya'ya sivilleri öldürme yetkisi doğum yapmak için böyle konuşuyor. Muhaliflerin Halep'in doğusunda bombalardan kaçan sivilleri vurabileceğini fikir alıyor mu? Hastaneleri yerle bir eden rejim yok midir? Bunları da muhalifler mi yaptı?"

"RESIM REJİMİN SALDIRISINA AİT"

Halep'teki AA muhabiri İbrahim Ebu Leys de laf konusu atak sonrası aynı mekanda benzer kareyi fotoğraflamıştı. Leys, Caferi'nin yalanına ilişkin şunları söyledi:

"Caferi'nin elindeki fotoğrafa aynı kareyi durum yerinde ben de çekmiştim. Arif'in fotoğrafı da rejimin kendisinden kaçan 45 sivili öldürdüğü saldırıya ait. Kare, Cub Kubbe mahallesinde rejimin saldırılarından muhaliflerin kontrolündeki bölgelere göç eden sivillerin rejim güçlerinin topçu ateşi ve havanlarla vurulduğu caddeyi gösteriyor. Sivil savunma ekipleri de saldırıyı rejimin yaptığına dair bir fazla delil toplamıştı."

Halep'in doğusunda yaklaşık 300 bin sivil, 3 aydır rejimin kuşatması altında. Esed rejimi ve destekçilerinin havadan ve karadan saldırıları, 15 Kasım'dan bu yandan bütün şiddetiyle sürüyor. Son 17 günde 750'den artı sivilin hayatını kaybettiği, yaklaşık 2 bin 500'ünün yaralandığı saldırılar, kentteki bütün hastane ve okulları hizmet dışı bıraktı. Binlerce sivil, muhaliflerin kontrolündeki nispeten tehlikesiz gördükleri semtlere göçmeye devam ediyor.

BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acele Durumlar Koordinatörü Stephen O'Brien söz konusu BMGK toplantısında, Halep'in doğusunun 150 gündür rejimin kuşatması aşağıda olduğuna dikkati çekerek, "Halep'in doğusunun heybetli bir mezara dönüşmemesi, insanlık adına sivillerin korunması ve kuşatma altındaki kente erişim sağlanması için yalvarıyoruz." demişti.

 

BM'den kritik Halep çağrısı

"Halep'te sokaklar kan kokuyor"

BU KONU İLE İLGİLİ HABERLER
DÜNYA

Avrupa'nın göbeğindeki havaalanında çöp dağları!

DÜNYA

Kıbrıslı liderler müzakerelere devam edecek

DÜNYA

Sirkte korkunç ölüm!

DÜNYA

Peru'da 6,3 büyüklüğünde deprem

DÜNYA

Trump'tan savunma bakanlığına 'şahin' general!

DÜNYA

Kolombiya'da su baskını can aldı: 1'i bebek 6 ölü

Anahtar Kelimeler:
haber haberler haberleri haberi futbol