BM açıkladı: 7 bin 600 bayan cinsel hücum tehdidi aşağıda

Birleşik Milletler Nüfus Fonu (UNFPA), Myanmar'ın Arakan eyaletinde çatışmalar sonucu yerlerinden olan binlerce bayan için destek çağrısı yaptı.

BM Nüfus Fonundan yapılan açıklamada, eyalette takriben 7 bin 600 kadın temel afiyet hizmeti alamadığı, zorlama ve cinsel atak tehdidiyle karşı karşıya olduğu belirtildi.

Açıklamada, Maungdaw ve Buthidaung vilayetlerinde yaşamış kadınların ve genç kızların son iki aydır en temel ve birincil afiyet hizmetlerinden mahrum olduğu vurgulandı.

Açıklamada, "Arakan'daki bütün kadınlar, hangi ırksa veya dini azınlığa mensup olurlarsa olsunlar, hiçbir ayrımcılığa maruz kalmadan sağlık bakımı ve öteki esas hizmetlerden yararlanmalı, cinsel hücum dahil her türlü zorlama ve istismardan korunmalıdır." ifadesi kullanıldı.

Nüfus Fonu, bölgede takriben 40 bin hamile bayan olduğunun tahmin edildiğine göze çarpan ederek "Kuşatma altındaki, kaçış halindeki toplulukların koruyucu mekanizmaları çöktüğünden kadınlar şiddete ve istismara daha açık hale gelmektedir." uyarısında bulundu.

Arakan'da nüfusun çoğunluğunu, BM kadar "dünyada azami gaddarlık gören kalabalık" olarak tanımlanan Arakan Müslümanları (Rohingya) oluşturuyor.

Nüfus Fonu (UNFPA), Myanmar'ın Arakan eyaletinde çatışmalar sonucu yerlerinden olan binlerce bayan için yardım çağrısı yaptı.

BM Nüfus Fonundan yapılan açıklamada, eyalette yaklaşık 7 bin 600 bayan temel sağlık hizmeti alamadığı, zorlama ve cinsel hücum tehdidiyle karşı karşıya olduğu belirtildi.

Açıklamada, Maungdaw ve Buthidaung vilayetlerinde yaşamış kadınların ve genç kızların son iki aydır en esas ve ilk sağlık durumu hizmetlerinden yoksun olduğu vurgulandı.

Açıklamada, "Arakan'daki bütün kadınlar, hangi ırksa veya dini azınlığa mensup olurlarsa olsunlar, hiçbir ayrımcılığa maruz kalmadan sağlık bakımı ve diğer temel hizmetlerden yararlanmalı, cinsel saldırı dahil her türlü zor ve istismardan korunmalıdır." ifadesi kullanıldı.

Nüfus Fonu, bölgede yaklaşık 40 bin hamile kadın olduğunun varsayım edildiğine dikkat çekici ederek "Abluka altındaki, kaçış halindeki toplulukların koruyucu mekanizmaları çöktüğünden kadınlar şiddete ve istismara daha açık ışık halkası gelmektedir." uyarısında bulundu.

Arakan'da nüfusun çoğunluğunu, BM tarafından "dünyada en fazla acımasızlık gören kalabalık" olarak tanımlanan Arakan Müslümanları (Rohingya) oluşturuyor.

BU KONU İLE İLGİLİ HABERLER
DÜNYA

BM'den Kıbrıs liderlerine çözüm çağrısı

DÜNYA

BM'den İsrail'e tepki

DÜNYA

BM'den ABD açıklaması

DÜNYA

DEAŞ zulmü yine kan dondurdu

DÜNYA

BM'ye Türk akademisyen

DÜNYA

BM kolera mağdurlarına 200 milyon dolar ödeyecek

Anahtar Kelimeler:
bin kadın cinsel saldırı