Binyamin Netanyahu'dan Obama'ya çağrı

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ABD Başkanı Barak Obama'nın atama süresinin bitiminden önce İsrail-Filistin çatışmasını Birleşmiş Milletlere (BM) götürmeyeceğini ümit ettiğini belirtti.

İsrail devlet radyosunun haberine kadar, Obama'nın, 6 sene önce "Barışın BM Güvenlik Konseyinde alınan tek taraflı kararlarla yok, fakat ilk elden müzakerelerle gerçekleşeceğini" dile getirdiğini hatırlatan Netanyahu, Obama'nın kalan atama süresi içerisinde, verdiği bu söze bağlı kalacağını umduğunu ifade etti.

Netanyahu keza İsrail'deki orman yangınlarının söndürülmesi için Filistin sivil savunma ekiplerinin gönderilmesinden dolayı Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ı telefonla arayarak teşekkür ettiğine dikkati çekti.

İsrail ve ABD basınında, ABD yönetiminin, Obama'nın görev süresi bitmeden önce "Filistin-İsrail sorununa ilişkin Filistin kadar BM'ye sunulacak karar tasarısının desteklenmesi, veto edilmemesi veya bu konuyla ilgili bir karar tasarısının sunulması" gibi bazı seçenekleri incelediği yönünde haberler yer almıştı.

Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki, Filistin devlet radyosuna bugün yaptığı açıklamada, yerleşim birimlerinin kınanması için BM'ye bir karar tasarısının sunulacağını açıklamıştı.

İsrail ile Filistin arasındaki barış görüşmeleri, İsrail'in Yahudi ikâmetgâh birimleri inşasının durdurulmasını, İsrail hapishanelerindeki tutukluların bağımsızlık bırakılmasını ve 1967 sınırılarında Filistin devletinin kurulmasını kabul etmemesi sebebiyle Nisan 2014'te durmuştu.

BU KONU İLE İLGİLİ HABERLER
DÜNYA

Netanyahu Türkiye'den destek isteyecek

DÜNYA

Netanyahu'ya kanunsuzluk soruşturması

DÜNYA

İsrail'de Netanyahu karşıtı protesto

DÜNYA

Trump uyardı! Twitter hesabından duyurdu

DÜNYA

ABD'de üniversiteye hamle: 8 zarar görmüş

DÜNYA

Kuveyt, ABD'den uçak istedi