Binlerce Kişi 'Devrim Meydanı'nda 'Comandante'yi Anıyor

Küba halkı, cuma gecesi başkent Havana'da 90 yaşında hayatını kaybeden efsanevi lideri Fidel Castro'nun yasını tutuyor. Başkentte bulunan Köklü Değişiklik Meydanı'na Castro için kurulan geçici anıta sabah bu yandan binlerce kişi gelerek saygı duruşunda bulundu. Anıta içinde Castro'nun küllerinin bulunduğu kap da yerleştirildi.

Havana'da düzenlenen anma töreninde Küba Devrimi'nin lideri 'Comandante' ünvanlı Castro için önce 21 pare top atışı yapıldı.

Havana'daki Devir Meydanı yakınlarında toplanan binlerce Kübalı da ellerinde Castro'nun fotoğrafları, çiçekler ve bayraklarla ülkeyi yaklaşık yarım yüzyıl idare eden liderlerini anıyor.

Binlerce Birey 'Devir Meydanı'nda 'Comandante'yi AnıyorBinlerce Birey 'Devir Meydanı'nda 'Comandante'yi Anıyor

Meydandaki geçici anıta yerleştirilen 'Castro'nun külleri'ne binlerce birey saygı duruşunda bulundu.

​90 yaşında yaşamını yitiren Fidel Castro'nun cenazesi vasiyetine uygun bir şekilde yakılmış, Küba hükümeti ölümü sebebiyle 9 jurnal ağıt bildiri etmişti.

'Devir yolları'nı dolaşacak

Çarşamba günü Castro'nun külleri Havana'dan Küba Devrimi'ni başlattığı Santiago'ya götürülecek.  Dokuz gün sürecek olan anma törenleri sırasında Casto'nun küllerini içeren tören alayı ülkeyi boydan badana kat edecek. 

Törenler 4 Aralık'ta Santiago de Cuba'da tamamlanacak. Devlete Ait cenaze töreni 4 Aralık'ta Santiago kentinde düzenlenecek. Castro'nun külleri Santiago'da gömülecek.

Sputnik News