Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest: Rusya, herkesin sabrını tüketmişti

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, ABD yönetiminin Rusya ile Suriye kapsamındaki ikili temasları erteleme kararını, "Birçok taahhüt vermesine karşın bunları yerine getirmeyip güvenilirliğini zedeleyen Rusya, herkesin sabrını tüketmişti." sözleriyle değerlendirdi.

Beyaz Saray Sözcüsü Earnest, jurnal basın toplantısında ABD'nin Suriye dahilinde Rusya ile ikili temaslarını erteleme kararına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Suriye'de gelinen noktanın can sıkıcı olduğunu kaydeden Earnest, ateşkesin sürdürülememesi ve şiddetin her tarafta artmasında Rusya'nın sorumlu olduğunu savunarak Moskova yönetimini taahhütlerine alt kalmamakla suçladı.

Earnest, Rusya ile Suriye kapsamındaki ikili temasları erteleme kararlarını, "Çoğu taahhüt vermesine rağmen bunları yerine getirmeyip güvenilirliğini zedeleyen Rusya, herkesin sabrını tüketmişti." biçiminde değerlendirdi.

"RUSYA'NIN DAEŞ' KARŞI ÖYLE BİR İLERLEME KAYDETTİĞİNİ GÖRMEDİK"

Moskova yönetiminin Suriye'de katılmak nedenini "aşırılıkçı gruplarla mücadele" olarak açıkladığını hatırlatan Earnest, "Suriye'ye askeri olarak müdahale ettiği dönemden bu yandan Rusya'nın DAEŞ'e aleyhinde böylece bir ilerleme kaydettiğini görmedik." ifadelerini kullandı.

Earnest, ABD'nin uluslararası bir koalisyon eşliğinde DAEŞ'le uğraş etmeye çalışırken Rusya'nın İran ile birlikte Esed rejimine destek vermekten diğer bir şey yapmadığını savundu.

Josh Earnest, ABD'nin bundan sonra Suriye için diplomatik bir çözüm aramayı bırakıp bırakmayacağı şeklindeki bir soru üstüne, "Obama yönetimi, Rusya'nın 'çatışmaların durdurulması' anlaşması kapsamındaki taahhütlerine ast kalmak gibi bir niyetinin olmadığı noktasına varmıştır." açıklamasını yaptı.

ABD'nin Suriye ile ilgili olarak "alternatif" planlar üzerinde çalışmaya devam ettiğini hatırlatan Earnest, şu aşamada henüz açıklanabilir bir gelişme olmadığını açıklama etti.

Halep'te hastanelerin "sığınak delici bomba" ile vurulmaya devam ettiğini dile getiren Earnest, Esed rejimi ile birlikte Rusya ve İran'ı da suçlayarak, "Bu ahlaksızlık, vicdansızlık ve milletlerarası toplumun hiddetini yargı eden bir durumdur." şeklinde konuştu.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞINDAN RUSYA AÇIKLAMASI

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcülerinden Elizabeth Trudeau da Başkan Barack Obama yönetiminin Rusya ile Suriye'de çatışmaların durdurulması anlaşması çerçevesindeki ikili temasları askıya alma kararına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

ABD ve Rusya üstteki seviye yetkililerin hafta sonunda görüştüğünü belirten Trudeau, "Suriye konusunda temasların durdurulması, ikili ilişkileri tamamen durdurmak anlamına gelmiyor" ifadelerini kullandı.

Trudeau, Dışişleri Bakanı John Kerry ve Rus mevkidaşı Sergey Lavrov’un da bu hafta sonunda konuştuklarını da dile getirerek, "İlgili görevlilerimiz hafta sonunda Rus mevkidaşlarıyla görüştü. Bizim kanaatimize kadar çok dinç bir röportaj oldu.” ifadelerini kullandı.

AA

Anahtar Kelimeler:
news media turkish feed rss