Başkan çıldırdı: O süre dans!

Güney Amerika ülkelerinden Venezuela'da Başkan Nicolas Maduro'nun yaptığı radyo programları büyük tepki çekti. Ekonomik krizle çaba eden ve halkın yemek yemek bulmakta zeka zorlandığı ülkede, Maduro'nun 'Salsa Saati' isimli bir program yapması tepkilere neden oldu.

'Salsa Saati' isimli programına bu ay başlayan ve ay her tarafında dört program yapan Maduro'nun programlara halk müziği arasında popülaritesini arttırmak için başladığı ifade ediliyor. Bir Takım bölümleri televizyonda da yayınlanan programda, Maduro ve eşi şarkı söylüyor, dans ediyor ve salsa hakkında konuşuyor.

Bir programına, "Bu program enerji ve ziyafet doymuş. Bunu her gün yapabilirim. Her gün hayatlarımız, kaygılarımız, acılarımız ve hayallerimiz hakkında şarkı söyleyebilirim." sözleriyle başlayan Maduro, baş düşman duyuru ettiği Ulusal Meclis Başkanı Henry Ramos ve muhalefet lideri Henrique Capriles'e de şarkı sözleriyle gönderme yapıyor.

MUHALEFETTEN TEPKİ

30 milyon nüfuslu Venezuela'da, öteki Güney Amerika ülkelerinde olduğu gibi, salsa fazla popüler ve çoğu insan kadar hayatın merkezindeki konulardan biri olarak görülüyor. Oysa, milyonlarca insanın yükselen fiyatlar ve yemek kuyruklarıyla uğraştığı Venezuela'da Maduro'nun programı, onun gerçeklikten koptuğu biçiminde yorumlandı.

İnternette, Maduro'nun dans ederken çekilmiş fotoğrafı, yemek kuyrukları, hapse atılan muhalifler ve yemekten çöp toplayan insanların fotoğraflarıyla kıyaslanarak yoğun şekilde eleştirilirken, muhalefet de konuya tepkisiz kalmadı.

2013'te başkanlık seçimini Maduro'ya kaybeden esas muhalefet lideri Henrique Capriles, "Maduro'nun programı bir alay etme biçimi. O, Venezuela halkına birazcık daha pozitif saygı duymalı." ifadelerini kullandı.