Başbakan Yıldırım'dan Rusya'da sıcak mesajlar

Başbakan Binali Yıldırım, devlete ait temaslarda bulunmak üzere geldiği Rusya'da, Moskova Devlet Diplomasi Enstitüsü'nde tavır yaptı.

Şimşek'ın konuşmasından satır başları şu şekilde;

"Türkiye ve Rusya'nın birbirlerinin yakın tarihine ne dek önemli yer ayırdıklarını bir kez daha şahit olduk. Tarihi arkadaki plandan edindiğimiz tecrübe ile geleceği yapıcı bir şekilde yapı edebiliriz. Türkiye-Rusya ilişkilerinde son yıllarda büyük değişimler yaşandı. İlişkilerimizin bir alanına attığımız adım öteki alanlardaki işbirliğini tetikledi. Tüm zengin birikim ve kazanımlara karşın takriben 1 sene önce yaşanan talihsiz bir durum neticesinde ilişkiler büyük bir sınamayla aleyhinde karşıya kaldı. En üstteki düzeydeki karşılıklı siyasi irade baştan sona bu badireden çıktık."

"Normalleşme süreci Ağustos ayından beri başladı. Sayın Cumhurbaşkanı'mız 9 Ağustos'ta St. Petersburg'a, Rusya Devlet Başkanı ise 10 Ekim'de ziyarette bulunarak yeni dönemin başlangıcını yapmış oldular. İlişkilerdeki 1 yıllık duraksamayı geride bıraktığımızı düşünüyorum."

"Geçen hafta Lavrov ile Çavuşoğlu Antalya'da bir araya geldi. Antalya Dışişleri Bakanı'mızın memleketidir. Antalya iyi tanıdık bir yer, özellikle Rusya'dan ülkemizi ziyaret edenler için. Antalya'ya sadece tatil için değil, Antalya'da çok sayıda Rus-Türk evliliği de olmuş, yerleşmiş aileler var. Bunlar da bizim ilişkilerimizi derinleştiren öbür bir güzellik."

"Ben mühendis kökenliyim. Sosyal bilimler, milletlerarası ilişkiler alanında bir tecrübem yok. Ben yol yaparım, köprü yaparım, altyapılar üstyapı, demiryolu, milletin hayatını kolaylaştırmak için çoğu projeyi Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, 14 yıl içerisinde gerçekleştirdik. Projeler yalnızca ülkemizde gereklilik gören bir proje değil, dünyada mega proje diye anılan özelliğe de sahip."

"Aralık'ın 20'sinde hizmete alacağımız Türk tünel geçişi var, boğazın 106 metre derinliğinden geçiyor. Dünyada denizin bu kadar derinliğine yapı edilmiş diğer bir tünel değil."

"Dünyanın en büyük havalimanının inşaatı da İstanbul'da. Marmaray yeniden boğazın altından geçişiyle ilgili projeyi de 2013 yılında hayata geçirdik. Dünyanın 3. büyük köprüsünü de İzmit körfezi üzerinde yaptık. "

"Siyaset millete hizmet aracıdır. İnsanın hayatını kolaylaştırmayan siyaset anlamsızdır. Siyasete başlarken AK Parti olarak bir prensip benimsedik: İnsanı yaşat ancak devlet yaşasın. 600 yıl 3 kıtada hüküm süren Osmanlı İmparatorluğu'nun kuruluş ilkesidir bu. acilen dünyada yaşadığımız problemlerin kaynağı insani ihmalkârlık etmekten kaynaklı. Eğer ırk zorunlu ihtiyaçları karşılansaydı, yaşadıkları ülkelerde mutlu olabilmeleri sağlansaydı ne göç hevesi olacaktı ne de bölgelerinde karışıklık savaşlar olacaktı. ABD'de başlayıp dünyaya yayılan küresel hesaplı krizin kaynağı da insanın ihmalidir. Savaşların kaynağı da budur. Sonuç aynı fakat şekiller ayrı olabiliyor."

"Rusya-Türkiye ilişkileri yalnızca iki ülke arasında değil. bununla birlikte bölgemizi de çok yakından ilgilendiriyor. Bu coğrafyada doğmaya biz karar vermedik. Bu coğrafyanın geleceğinin nasıl olacağına biz karar verebiliriz. Karadeniz, Akdeniz, Kafkaslar, Ortadoğu. Bu bölgedeki bir takvim gayri safi hasıla 30 trilyon dolar. 1 buçuk milyar üzerinde insan yaşıyor. Dünyanın en hareketli bölgesi bu alan. Doğuyla batının, ticaretin buluştuğu yerler. Tarih boyunca bu bölge daima hareketli olmuş. Bir zaman doğudan batıya dürüst akın devam etmiş. Bundan 30-40 yıl önce zenginlik noktası batıdaydı. Acilen aksine döndü. 1970'li yılların başında mesela havacılığın merkezi ABD idi. Bugünlerde Anadolu topraklarında. Onun için dünyanın 3. büyük havalimanını yapı ediyoruz."

"Zenginlik merkezi batıdan doğuya dürüst hareket ediyor. Bu bölgenin özelliği dolayısıyla Türkiye ve Rusya olarak fazla manâlı tayin ve sorumluluğumuz var. Dünyadaki bütün ülkeler birbirine bağımlı."

"PKK, DEAŞ, El-Kaide, Boko Haram gibi terör örgütlerinin ortaya çıkmasının sebebi bölgesel sorunlardaki çözümde yaşanan gecikmedir. Bu gecikmelerin sonradan telafisi epeyce güç. Türkiye-Rusya ilişkilerinde diğer ülkelerde olmayan başka şeyler de var. Özellikle enerji alanında fevkalade bağımlılık var. Enerji güvenliği bakımından, devreye alacağımız Türk akımı, nükleer enerji konusundaki işbirliğimiz bizim ilişkilerimizin geleceğini de şekillendiriyor. 2023'e bu vesileyle inşallah Türkiye'de inşa edilecek Akkuyu'daki ilk nükleer enerji elektrik santralini devreye almış olacağız."

"Karadeniz'i çevreleyen 8 tane ülke var. Karadeniz çevreyolu projemiz var. Gürcistan sınırından Sakarya'ya dek bütün çevreyolunu tamamladık. Yalnızca İzmit-İstanbul arasında küçük bir bölüm kaldı. Bu çevreyolu bittiğinde Karadeniz'i paylaşan ülkeler ilişkilerini geliştirecekler. Buradaki sorunlar ortadan kalkacak."

"Türkiye'nin önemli özelliklerinden biri de Karadeniz'in etrafındaki ülkelerin dünyaya açılacağı yegane geçiş yolu olması. Boğazlar yıllar baştan başa ticaretin, kültürlerin geçişi için bir merkez olmuş. Boğazlar bu yükü de kaldıramıyor. Emniyet ön plana geliyor. Kanal İstanbul'la buradaki mümkün sorunları da ortadan kaldırmış olacağız."

"Rusya'ya ilişkilerimiz sadece enerji yok, ulaşım, tarım, daha aşağı inşa yapım alanı... Birçok firmamız ortak projeler yapıyorlar. 2018 dünya kupası Rusya'da yapılacak. Krasnador'da bir stadyum yapıldı, dünyada örnek projelerden biri seçildi, aşağı Türk müteahhitlerin imzası var."

Anahtar Kelimeler:
feed news media rss feednews