Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş'tan vize serbestisi açıklaması

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, AB'nin vize serbestisi konusunda verdiği sözü tutmamasının Türkiye olarak bir aldatılmışlık duygusu yarattığını belirterek ''ciddi bir hüsran içindeyiz'' dedi.

Kurtulmuş, İngiltere'nin başkenti Londra'da yaptığı temaslar çerçevesinde ziyaretinin sonunda bir basın toplantısı düzenledi.

Burada, Londra'daki ziyareti hakkında bilgi veren Kurtulmuş, Türk basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Kurtulmuş, Avrupa Parlamentosu'nun (AP) geçtiğimiz günlerde Türkiye'nin AB'ye üyelik müzakerelerinin dondurulmasına dair yaptığı oylama sonucunun ardındaki Türkiye'nin alacağı tavırla ilgili olarak şunları söyledi:

''Son derece alıngan bir noktadayız. Geri Kabul Anlaşması ile Vize Serbestisi anlaşması konusunda kararlı olduğumuz ayan beyan ortaya çıkmış oldu. Müzakerelerin aynı zamanlı yürümesi gerekir. Maalesef AB tarafının özellikle vize serbestisi konusunda hala bahşedilen sözün tutmaması Türkiye açısından bir aldatılmışlık duygusu oluşturdu. Buradakilere de aktardık. Geri Kabul Anlaşması’na Türkiye harfiyen uydu. Verilen sözlerin tutulmasını bekliyoruz. Ciddi bir hayal kırıklığı içindeyiz. Bu düzeltilmesi gereken bir husustur. Avrupa Birliği'nin temel prensiplerinden birisi de demokrasinin genel kurallarına uyulmasıdır. Türkiye 15 Temmuz'da darbe girişimiyle aleyhinde karşıya kaldı, uçurumun kıyısından döndü. Biz Türkiye'nin Avrupalı dostlarından bu darbe girişimini kınasınlar. Yalnızca birkaç siyasetçiden birçok da defa kuvvetsiz ses duyduk. Avrupa kendi değerlerini korumak bakımından Türkiye demokrasisini korumalı, Türkiye ile dayanışma içinde olduğunu belirtmeli ve darbenin arkasından olan FETÖ' yü kınamalıdır oysa bunu göremiyoruz. İngiliz hükümeti ise darbeyi kınayı ve Türkiye demokrasisini destekleyen bir tavrı sergiledi.”

"TÜRKİYE TERBIYE SALONUNDA BEKLETİLECEK BİR ÜLKE YOK"

AB'nin bundan sonradan Türkiye ile ilişkilerinde kararın Avrupa'ya ait olduğunu dile getiren Kurtulmuş şöyle konuştu:

''Tercih yapacak olan Avrupa'dır. Avrupa için Türkiye için gözden çıkarmak bir lüks olamaz. Türkiye bir settir, paravandır. Bu kararın ardındaki esas güdü önyargılı davranışlardır. Bu bize bir zarar vermez ancak Avrupa veya bir fayda sağlamaz. Bu konuda karar verecek olan onlardır. Kusura bakmasınlar Türkiye, nezaket salonunda nezaket etmek için bekletilecek edilecek bir ülke değildir. Şu önyargılarını bırakacaklar ve Türkiye ile doğru bir ilişki kuracaklar. Bunun alternatifi Avrupa için hazindir. Fazla bir maliyettir.''

BU KONU İLE İLGİLİ HABERLER
DÜNYA

İsrail ile DEAŞ ilk önce çatışmaya girdi!

DÜNYA

İsrail'deki yangınlar kontrol altına alındı

DÜNYA

Peşmerge'den PKK'ya 'Irak'ı terk et' çağrısı

DÜNYA

Suriye'nin Çobanbey ilçesinde intihar saldırısı! Ölü ...

DÜNYA

ABD'de üç camiye tehdit mektubu!

DÜNYA

Mahkumlar tuvaletteki parmaklıkları kırıp firar etti