Başbakan Binali Yıldırım'dan İsrail'e tepki

Başbakan Binali Yıldırım Kudüs Platformu Kudüs ve Süreci̇n Problemleri̇ Sempozyumu'nda konuştu.

Başbakan Yıldırım, "Kudüs'e sahip çıkmak, geçmişe ve kimliğimize sahip çıkmaktır. Kudüs demek, miraç demektir. Kudüs aramak, birincil kıble demektir." ifadelerini kullandı.

Başbakan Şimşek sözlerine şöyle devam etti:

"Kudüs içine ve çevresine yerleştirilen denetleme noktaları , Müslüman ve Hristiyan toplulukların hareket serbestisini oldukça kısıtlamakta, camilere ve kiliselere erişimi engellemektedir. Niyet bellidir; bölgenin reel sahipleri olan kadim medeniyetleri İslam, Hristiyan inancını yıldırmak, bu şekilde şehrin tarihi yapısını ve dokusunu kökünden başkalaştırmak. Kudüs'ü İsrail'in ve Yahudiliğin başkenti haline dönüştürmek. Tabiatıyla bu politikalara Türkiye olarak tutku göstermemiz söz konusu olamaz. Bin yıllar boyunca ayrı din, dil, etnik kökenden insanların uzlaşma içinde birlikte yaşadığı Kudüs şehri, bugün farklı bir tehlike, öbür bir tabloyla karşı karşıyadır. Bu negatif tablo değişmeden, ne Ortadoğu'da ne de ötesinde gerçek anlamda rahat ve barıştan söz etmek muhtemel değildir. İsrail’de bugünlerde camilerde ezanın hoparlörlerle okunmasının engellenmesini öngören yasa tasarısına ilişkin gelişmeleri de yakından izliyoruz. Din ve inanç özgürlüğüne aykırı böyle bir uygulamanın dayatılması katiyen kabul edilemez. İslam alemini rencide edecek her hareketin aleyhinde kararlılıkla birlikte duracağız."

Başbakan Şimşek, "Şerefli davasında çaba veren Filistin halkının ümidini hiçbir hal ve şartta yitirmemesi önemlidir. Filistin'in hakkı olan hürriyeti de bağımsızlığı da müstakil bir devleti de mutlaka elde edeceğine hiçbir şüphemiz yoktur. Sorunları dostça yöntemlerle ve diyalog aracılığıyla iki taraflı anlayış çerçevesinde çözebilmenin tek yolu, hakkaniyet ve hukuka saygıdır. Filistin halkının uluslararası hukuktan kaynaklanan en esas haklarının her gün daima çiğnenmesine mutlaka 'dur' denilmelidir. Bu atama de Filistin halkına kesintisiz dayanıklılık öneri eden milletlerarası topluma düşmektedir."" şeklinde konuştu.

BU KONU İLE İLGİLİ HABERLER
GÜNDEM

Başbakan'dan sürpriz ziyaret!

GÜNDEM

"Talimatlarla hizaya gelmek karakterimize yerinde ...

GÜNDEM

"Bu ülkenin hiçbir evladını kaybetmek gibi bir ...

GÜNDEM

Başbakan Yıldırım'dan 'Öğretmenler Günü' mesajı

GÜNDEM

Cinsel istismar önerisi komisyona dönüyor!

GÜNDEM

Hükümet'ten cinsel istismar önerisi açıklaması!