Barack Obama'ya İran eleştirisi

ABD'de Barack Obama'nın 8 takvim başkanlık döneminin sonuna yaklaşılması, gözleri ilk siyahi başkanın ardında nasıl bir Ortadoğu ve dünya bırakacağı konusuna çevirdi.

"Arap Baharı"nın başlamasıyla tüm alan için umut edilen demokrasi ve bağımsızlık beklentileri önce Mısır'daki darbe, gerisinde da Suriye ile Yemen'deki facia ve vekalet savaşlarıyla yerini karamsarlık ve kaosa bırakmış durumda.

Bölgede bütün bu gelişmeler yaşanırken Obama yönetiminin yaptıkları ve yapmadıkları fazla tartışıldı.

Obama'nın başkanlık yaptığı 8 yıllık dönemde İran sahada hegemonyasını her geçen gün artırarak öncelikle Irak almak üzere Suriye, Yemen ve Lübnan'da söz sahibi oldu ve Rusya gibi kendisine masada yer buldu.

Başkan Obama'nın İran politikasını güçlü olarak eleştiren ve İran nükleer anlaşmasına aleyhinde çıkanların başında 20 Ocak 2017'de başkanlık koltuğunu Obama'dan devralacak Donald Trump geliyor.

Trump, tercih kampanyası baştan başa İran'ın Obama yönetimi baştan sona güçlendiğini dile getirmişti.

"ABD'nin Irak ve Suriye'yi İran'a teslim ettiğini" savunan Trump, "İran'ın ABD'ye bunun için teşekkür mektubu yazması gerektiğini" söylemişti.

İRAN'IN ORTADOĞU'DAKİ ETKİSİ 

İran'ın bölgedeki etkinliğinin artmaya başlaması, ABD'nin Aralık 2011'de Irak'tan askerlerini çekmesiyle ivme kazandı ve Şii Başbakan Nuri el Maliki ile yakınlaşan İran, Irak'ta etkin bir rol oynamaya başladı.

Irak'ın İran ile yakın ilişkilerini ve Maliki'nin mezhepçi politikalarını Maliki'den daha sonra yönetime gelen Irak Başbakanı Haydar el İbadi de sürdürmeye devam etti.

ABD'nin eski Irak, Afganistan ve BM Temsilciliklerini yapan Zalmay Halilzad, "The National Interest" dergisinde bulunan makalesinde bu etkiye dikkati çekerek ABD'nin çekilmesiyle oluşan güvenlik boşluğunu İran'ın çabuk doldurduğunu belirtti.

DEAŞ tehdidinin ardından bu etkinin daha da arttığını kaydeden Halilzad, "İran, bugün Bağdat'ta alınan ulusal güvenlik kararlarında etken etkiye sahiptir ve Irak'ın savaş gücünün büyük kesimi üzerinde etkindir." ifadelerini kullandı.

YENİ YÖNETİMİN DAVRANIŞ DEĞİŞTİRMESİ BEKLENİYOR 

ABD'nin yeni seçilen başkanı Trump, seçim kampanyası sırasında, İran ile 5+1 ülkeleri arasında imzalanan nükleer anlaşmayı "tarihte müzakere edilen en kötü anlaşmalardan biri" ve "facia" olarak nitelendirmişti.

Cumhuriyetçiler de anlaşmanın, İran'ın bölgedeki ekonomik gücünü artırması, ABD'nin müttefiki İsrail'in ve Ortadoğu'nun güvenliğini tehdit etmesi ve İran'ın yöresel rakibi Suudi Arabistan ile ABD arasındaki idareli ilişkileri bozması gibi olasılıklara dair endişelerini ısrarla dile getirmiş ve Obama hükümetini suçlayıcı tavırlar sergilemişti.

ABD'nin İran'a yönelik yaptırımlarının kalkmasının arkasından, Obama yönetimi İran'ın takriben 50 milyar dolarlık alacaklarının bağımsızlık bırakılacağını açıklamıştı.

Eylül ayında da ABD Hazine Bakanlığı, uçak şirketleri Airbus ve Boeing'in İran'a yolcu uçağı satması önündeki engellerin kaldırıldığını duyurmuştu.

Söz konusu şirketlerin İran'a toplam 200'e yakın yolcu uçağı satabileceği belirtilirken, uçaklar sayesinde yaklaşık 80 milyonluk nüfusu olan ülkede ulaşımın ve ticaretin hızlanacağı bildiriliyor.

BU KONU İLE İLGİLİ HABERLER
DÜNYA

Obama'dan Castro mesajı

DÜNYA

Obama son kez hindi affetti

DÜNYA

Cumhuriyetçilerden Obama'ya mektup

DÜNYA

Obama ve Trump görüştü

DÜNYA

Obama ve Putin'den kritik mülâkat

DÜNYA

Obama: Bazen baskı kararların alınması gerekiyor