Ban Ancak-mun'dan İsrail'e çağrı

BM Genel Sekreteri Ban Ancak-mun, İsrail'in işgal altındaki Filistin topraklarında yasa dışı yerleşimleri sürdürmesi ve siyasi çözüm için acele adım atılmaması durumunda bölgede tek devletli realitenin kökleşeceği uyarısı yaptı.

Atama süresi gelecek sene sonunda dolacak Ban, Filistin halkıyla uluslararası dayanışma günü dolayısıyla yayımladığı mesajında, iki devletli çözüm şansının kaçmaması için acil adım atılması gerektiğini bildirdi.

İsrail-Filistin sorununun bölgedeki diğer çatışmalardan bambaşka olarak öteki bütün sorunlara tesir ettiğini anlatan Ban, yaranın çare edilmemesinin tüm bölgede tansiyonu artırdığını belirtti.

Liderlerin iki devletli çözüme takviye açıklamalarına rağmen bu konuda ilerleme olmadığını da vurgulayan Ban, "Siyasi açıdan acele adımlar atılmazsa sahadaki tek devlet realitesi tamamen yerleşecek." ifadelerini kullandı.

"İSRAİL İŞGALİ YIKMALI"

Son yıllardaki çatışma ve bombalamalar sebebiyle büyük çoğunluğu Filistinli olmak üzere çok sayıda sivilin öldüğünü hatırlatan Ban, mesajında "İsrail'in yasa dışı yerleşimleri daha da genişletmesi İsrail devleti ve halkının demokratik değerlerinin de altını oyuyor." değerlendirmesini yaptı.

Ban, İsraillilerin Filistinlilere ait mülkleri yıkmaya da hız verdiğini anlatarak bu yıkımın geçen yıla kıyaslandığında iki kat artış gösterdiğine işaret etti.

Gazze'de yaşanan sorunları ve insani yardım ihtiyacını da anlatan Ban, tüm bu sorunların Filistinlilerin öfkesini artırdığını, iki taraftaki radikallerin seslerinin güçlenmesine, mantıklı seslerin de kısılmasına neden olduğunu vurguladı.

Soruna uluslararası toplumun çözüm bulmasını isteyen Ban, şunları kaydetti:

"İsrail işgali 50 yıla yaklaşıp iki devletli çözüm şansı uzaklaşırken milletlerarası toplum, manalı bir görüşme ortamının oluşması ve taraflar arasındaki güvenin her yerde tesis edilmesi konusundaki kararlılığını göstermeli. Filistin halkı ile uluslararası dayanışma gününde, Filistin halkının haklarının korunması ve iki halkın adil, tehlikesiz ve şerefli bir geleceğe ulaşmaları için vaadimizi onaylama edelim."

BM Genel Sekreter Vekili Jan Eliasson da BM'de düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Filistin'in 2012'de BM'de "gözlemci devlet" statüsüne yükseltilmesini ve BM önüne bayrağının asılmasını "tarihi bir dönüm noktası" olarak niteledi.

Ama bu sembollerin tatmin edici olmadığını vurgulayan Eliasson, "Bunlar kayda değer semboller fakat bu semboller eğer İsrail işgali sona erer ve İsrail ile Filistin devletleri yan yanlamasına barış içinde yaşarsa gerçekte anlamlı olabilir." dedi.

BM Genel Kurulu, 1977 yılında 29 Kasım'ın Filistin halkı ile milletlerarası dayanışma günü olmasını kabul etmişti.

BU KONU İLE İLGİLİ HABERLER
DÜNYA

BM'den Castro için baş sağlığı mesajı

DÜNYA

"Bu tarihi fırsatın kaçmasına izin vermeyin"

DÜNYA

Filistinli çocuklardan BM'ye serbest mektubu

DÜNYA

BM'den İdlib açıklaması

DÜNYA

Ban Oysa-mun'dan Suriye açıklaması

DÜNYA

"Öfkemi belirtecek kelime kalmadı"