Avusturya yeni cumhurbaşkanını seçti...

Avusturya'da dün yapılan seçimi şampiyon, Yeşiller Partisinin desteklediği bağımsız aday Alexander Van der Bellen, cumhurbaşkanlığı koltuğuna 6 yıllığına oturmaya yargı kazandı.

Van der Bellen'in ailesi, Rusya’daki iç savaş nedeniyle 1919’da Estonya’ya göç etti. Babası Rus göçmeni, annesi Estonyalı olan Van der Bellen’in ailesi, Rusya’nın Estonya’yı 1940’da ilhak etmesinin gerisinde Viyana'ya kaçtı. Alexander Van Der Bellen, 18 Ocak 1944'te Viyana'da dünyaya geldi. Bellen ailesi daha sonra Avusturya’nın batısındaki Tirol eyaletine yerleşti.

EKONOMİ PROFESÖRÜ

Eğitim hayatına Tirol’un Innsbruck kentinde başlayan Van Der Bellen, akademik kariyerini Innsbruck Üniversitesinde tamamladı. Araştırma çalışmaları yürütmek üzere bulunduğu Batı-Berlin Bilim Merkezi'nde Türk bilim adamı Murat Rauf Sertel ile çalıştı. Doktorasını Innsbruck Üniversitesinde tamamlayan Van der Bellen, 1976-1990 yılları aralarında Innsbruck ve Viyana üniversitelerinde ekonomi profesörü olarak ders verdi.

11 YIL BOYUNCA GENEL BAŞKANLIK

1970’li ve 80’li yıllarda Sosyal Halkçı Parti (SPÖ) üyesi olan Van der Bellen, 1994'te çevreci yaklaşımlarından etkilendiği Yeşiller Partisinden milletvekili seçildi. 1997’de yapılan seçimde Yeşiller Partisinin Genel Başkanı seçilen Van der Bellen, 2008 yılına değin 11 yıl baştan başa bu görevini yürüttü. Partisinin oy oranını yüzde 5’cilt yüzde 11’e çıkartarak önemli bir başarı sergileyen Van der Bellen, 2008’de yapılan genel seçimlerde partisinin oy kaybetmesi üzerine istifa etti.

İki evlilik yapan Van Der Bellen'in iki erkek çocuğu bulunuyor. Dinlere saygılı olduğunu belirten Van der Bellen, kendisini seküler olarak nitelendiriyor.

LİBERAL YAKLAŞIMLARIYLA BİLİNİYOR

Avrupa Birliği (AB) ve mülteci yanlısı açıklamalarıyla dikkati çeken Alexander Van Der Bellen, Müslümanlara ve göçmenlere karşısında daha liberal yaklaşımlarıyla biliniyor.

Sığınmacı bir ailenin çocuğu olduğunu hatırlatan Van der Bellen, savaş yüzünden mülteci durumuna düşenlere kucak açılmasını ama idareli nedenlerle gelenlere karşı daha temkinli olunmasını savunuyor. Van der Bellen, yabancıların ülkenin kazanımı olduğunu, globalleşen dünyanın değiştiğini ve herkesin bu değişime etap uydurması gerektiğini açıklama ediyor.

Van der Bellen, AB'nin Kanada ve ABD ile gerçekleştirdiği ticaretin serbestleştirilmesiyle ilgili anlaşmaları imzalamayacağını açıklamıştı.

Burka ve başörtüsü yasağı tartışmalarını aptalca bulduğunu söyleyen Van der Bellen, Türkiye’nin AB üyeliğine ilişkin tartışmalarını "vakit kaybı" olarak değerlendiriyor. Van der Bellen, kendisinin tahsis süresinde Türkiye’nin AB’ye girebileceğini zannetmediğini belirtiyor.

Van der Bellen seçimin anında gerisinde yaptığı açıklamada, herkesi kuşatıcı, partiler üstü bir pozisyon alacağını ifade ederek Avrupa yanlısı politikalara destek vereceğini ve ülkede ayrıştırıcı yok birleştirici bir rol üstlenmek istediğini vurguladı.

SEÇİMİ İKİNCİ KEZ KAZANDI

Cumhurbaşkanı seçiminin 24 Nisan'da yapılan birinci turunda 6 namzet arasından maksimum oyu alarak ikinci tura kalan Van der Bellen, 22 Mayıs'ta yapılan ikinci tur seçimde mektuplu oyların sayımından sonradan rakibi Hofer'e yaklaşık 30 bin oy fark atarak kazanmıştı.

Ancak Anayasa Mahkemesi, mektuplu oyların sayımında usulsüzlük yapıldığını tespit ederek seçimin ikinci turunu iptal etti. Van der Bellen, 4 Aralık'ta düzenlenen seçimin ikinci turunda resmi olmayan sonuçlara göre yüzde 53'ün üzerinde oy alarak cumhurbaşkanı seçildi.

Van der Bellen'in 26 Ocak 2017'de yemin ederek cumhurbaşkanlığı makamına oturacak.

 

BU KONU İLE İLGİLİ HABERLER
DÜNYA

İtalya'da referandum sonrası Başbakan'dan istifa!

DÜNYA

Trump kriz çıkarmaya kararlı! Hedefinde Çin var...

DÜNYA

Pakistan'da otel yangını: 11 ölü

DÜNYA

Çin, 5.1'le sarsıldı!

DÜNYA

Çin'de korkunç trafik kazası: 9 ölü, 20 yaralı

DÜNYA

Halep'e insani yardım oylanacak!