Ankara'ya Göre 'Saldırı El Bâb Mesajıydı'

24 Kasım’da Fırat Kalkanı Harekâtı kapsamında beş Türk askerinin şehit olmasına yol açan saldırı, Ankara’ya kadar rejimin El  Bâb sonrası için ‘Ben de buradayım’ mesajıydı. Al Jazeera'ye data veren bir Türk diplomata kadar, Rusya da bu mesajın verilmesini istediği için Suriye jetlerine engel olmadı.

Görsel: AJT

Fırat Kalkanı Harekatı’nın üçüncü ayında, 24 Kasım günü Suriye rejimine ait bir savaş uçağı bölgedeki Türk birliklerini niyet almış, saldırıda beş Türk askeri şehit olmuştu.

Saldırının üzerinden beş gün geçtiği halde konuyla ilgili Ankara'dan ayrıntılı bir tanımlama gelmiş yok.

Al Jazeera'den Ece Göksedef'e konuşan ve isminin yazılmasını istemeyen bir diplomatın verdiği bilgiye takriben, Ankara bu olayın peşinde keza diplomasi alanında keza de sahada fazla tedbirli adımlar atmaya özen gösteriyor: 

“El Bâb zaten operasyonun güneydeki doğal sınırı. Çünkü bundan böyle sadece IŞİD’in olduğu bölgeden rejimin, İran’ın Rusya’nın, PYD’nin aktif olduğu bölgeye geliyoruz. El Bâb’ı IŞİD’den temizledikten daha sonra Halep’e içten ilerlememe konusunda Rusya’yla mutabakat sağlandı.

Ancak güneyde rejimin elinin dinç olması da önemli bir etmen. Bu, rejimin bize ‘ben de buradayım ve güçlüyüm, cilalı ilerliyorsun ama sınırını bil’ mesajıydı. Rusya da rejimin bu mesajı vermesini engellemedi. Bölgedeki her aktörün gücü ve ağırlığı belirlenmiş… Bu saldırıyı Ruslar’ın yapmadığını, Putin’in ilişkilerin gerilmemesi için Cumhurbaşkanı’nı iki kere aradığını biliyoruz. Ruslar zorunlu mesajları görüşmelerimizde veriyor. Fakat rejimin de bu şekilde mesaj vermesine engel olmak istemedi, Esed’in de orada olduğunu Türkiye’nin görmesini istedi.

Bu sebeple El Bâb bölgesinde çok temkinli gidiyoruz. Birkaç yüz metre kaldığı halde ilçeye ağır adımlarla ilerlememizin sebebi bu."

Saldırının peşinde Genelkurmay Başkanlığı "Saldırının rejim güçlerince gerçekleştirildiği değerlendiriliyor" açıklamasında bulunmuştu.

Türk birliklerini vuran Suriye rejimine ait jetlerin, Rusya’nın kontrolündeki Halep Havaalanı’ndan kalktığı da basına yansıyan bilgiler arasındaydı.


Anahtar Kelimeler:
suriye ankara iran rusya şehit