Almanya'da Esed hakkında kabahat duyurusu

Almanya'da, Beşşar Esed hakkında Suriye'de "insanlık ve savaş suçu işlediği” gerekçesiyle Federal Başsavcılığa suç duyurusunda yer alan avukatlardan Mehmet Daimagüler, Halep'te bir soykırım yapıldığını belirterek, "Esed'e karşısında hiçbir şey yapmıyoruz. Sözde umurumuzda değil. Bunu, biz hukukçular olarak kabul edemeyiz." dedi.Daimagüler, kabahat duyurusuna imza atan öteki avukatlarla birlikte Berlin'de düzenlediği basın toplantısında, Suriye'de milyonlarca insanın yurdundan edildiğini, yüzbinlerce kişinin hayatını kaybettiğini, on binlerce kişinin de gaddarlık ve tecavüz kurbanı olduğunu belirtti.

Suriye'deki durumla ilgili farklı alanlara yönlendirilmiş kuruluşlardan raporlar aldıklarını açıklayan Daimagüler, milletlerarası toplumun Esed rejimine aleyhinde dağıtılmış zamanlarda kırmızı çizgiler çektiğini, oysa Esed bu çizgiyi aştığı süre buna karşı hiçbir şey yapılmadığına dikkati çekti.

Suriye'de son yıllarda insanlık ve savaş suçu işlendiğini bildiklerini söyleyen Daimagüler, fakat suç duyurusunda son 6 ayda Halep’teki olayları temel aldıklarını çünkü Halep'teki olayların ayrıntılı bir şekilde rapor edildiğini, üstelik hala Halep'e karşın Esed güçlerince hava saldırılarının devam ettiğini kaydetti.

"Halep'te ağır çekimde bir soykırım izliyoruz." diyen Daimagüler, her gün televizyonda çocukların ve kadınların öldüğünü izlediklerini belirtti.Suriye'deki bazı örgütlerin Almanya’da terör örgütü olarak nitelendirildiğine, oysa BM'nin bu örgütleri terör örgütü olarak görmediğine göze çarpan eden Daimagüler, "Suriye'de insanların yüzde 97’si Esed'in adamları kadar öldürüldü. Esed'e karşısında hiçbir şey yapmıyoruz. Güya umurumuzda değil. Bunu biz hukukçular olarak kabul edemeyiz." dedi.

"ÇİFTE STANDART VAR"

Hukukçular olarak siyasi alanda sıkıştırmak istediklerini ifade eden Daimagüler, şöyle devam etti:“Almanya'da savcılıklar bağımsız değil. Başsavcılık günün sonunda Yargı Bakanlığının bir şubesi. Adalet Bakanlığı da günün sonunda bayan Merkel’in (Başbakan Angela Merkel) bir bakanlığı. Seslenmek istediğim, bu bir siyasi sorun. Adalet ya da hukuk sorunu değil. Bayan Merkel'den bir laf dinlemek istiyorum; 'evet' veya 'hayır.' Biz gözlerimizi Esad’ın yaptığına, soykırıma kapatmak mı istiyoruz ya da bu insanlara tezgâhtar mı edinmek istiyoruz? Bizim gördüğümüz büyük bir çifte standart var." Alman Başsavcılığının bu suç duyurusunu kabul edeceği yönünde ümit verici olduğunu dile getiren Daimagüler, çünkü tatmin edici kanıt, şahit ve görüntünün bulunduğunu vurguladı.

Daimagüler, "Hangi argümanlarla başsavcının karar atamak isteyeceğini bekleyeceğiz. Bunun peşindeyiz, zorlama yapacağız." ifadesini kullandı.Srebrenica katliamını kutlamak için birkaç ay önce eğlence aldığını söyleyen Daimagüler, "Bu insanları yâd etmek dürüst bir şey. Ama ben 2035 ya da 2036 yılında aynı şekilde Halep'te olanları yâd etmek için bir davetiye edinmek istemiyorum. Biz bugün insanlara muavin olabiliriz. Bu bir vicdan konusu. Bu insanlara takviye etmemek Esed’i katil olarak mahkemeye götürmemek vicdansızlık gibi bir şey."

Kabahat duyurusunda imzası bulunan avukatlardan Serkan Alkan da, Suriye'den Almanya'ya kaçan çok sayıda müvekkilinin ülkedeki durumu kendilerine anlattıklarını söyledi.Uluslararası alanda suç duyurusunda bulunulsa bile hiçbir şey yapılmadığını gösteren Alkan, Almanya’daki yasalar buna yer verdiği için Federal Savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını, bugüne kadar bunun niye yapılmadığını ise acayip karşıladıklarını kaydetti.Avukatlardan Seda Başay Yıldız da Almanya'nın, hukuk devleti olmadığı ya da insan haklarını uygulamadığı gerekçesiyle birçok devleti eleştirdiğini açıklama ederek, "Bundan dolayı biz de hukukçu olarak Esed’in insan haklarını uygulamadığına dair bir araştırma başlatması için suç duyurusunda bulunduk." dedi.Yıldız, diğer AB ülkelerindeki hukukçuların da aynı Almanya’daki gibi kendi ülkelerinde kabahat duyurusunda bulunarak soruşturma başlatılmasını sağlayabileceklerini söyledi. Toplam 6 avukatın imzaladığı ve Federal Başsavcılığa sunulan kabahat duyurusunda 26 Nisan-19 Kasım 2016 tarihleri aralarında Suriye’de Esed rejimi tarafından işlenen "insanlık ve savaç suçu" kapsamına girebilecek 40’ın üstünde durum yer alıyor.

 

 

BU KONU İLE İLGİLİ HABERLER
GÜNDEM

"Almanya utanç duvarı yapı ediyor"

GÜNDEM

Almanya'nın Büyükelçiliği önünde 'terör' protestosu

GÜNDEM

Almanya'dan HDP açıklaması

GÜNDEM

Kağıt toplayıcısının acı sonu...

GÜNDEM

Yer Adana! Plaka yerine bakın ne yazdı

GÜNDEM

Çeyiz eşyasında uyuşturucu ve firari sigara ticareti