Almanya Mahkemesi PKK'lı Sanığı Serbest Bıraktı

Almanya'da Hamburg Eyalet Yüksek Mahkemesi terör örgütü PKK konusunda skandal bir karara imza attı. Mahkemenin devlet güvenliği koruma senatosu hakimi, PKK'nın eski Bremen bölge sorumlusu Beşir kod adlı teröristi bir sene dokuz ay hapse çarptırdı lakin bu cezayı erteleyerek sanığı serbest bıraktı.

Anadolu Ajansı'nın Welt gazetesinden aktardığı habere göre duruşmayı izlemeye gelen 70 kadar terör örgütü yandaşının kararı alkışladığı açıklama edildi. 

Haberde daha önce senatonun 3 aynı davada yaklaşık 3'er sene hapis cezası verdiği hatırlatılarak, Yargı Bakanlığı'nın PKK'ya üye olanlar ile takviye ve yataklıkta bulunanlara canice soruşturması açılmasına izin verdiğine dikkat çekici edildi.

Kararda 'Kobani' vurgusu

Eyalet Mahkemesi'nin kararında 2013 yılından beri özellikle Kobani'de PKK’nın IŞİD'e karşısında verdiği "mücadeleye" aksan yapıldı. IŞİD'in 2014 yılında Suriye’de ve Irak’da binlerce Ezidi’yi öldürdüğü ve yerlerinden ettiği hatırlatılarak PKK'nın bilhassa bu bölgelerde Ezidilere yardımda bulunduğu iddia edildi.

Duruşmanın sonunda Alman hakimin, sanığın siyasi yaşamının "hürmet ile karşıladığını" dile getirdiği belirtildi. 

Welt gazetesi kararla ilgili haberinde "Hamburg'da hafif karar: PKK duruşmasında hakim Türkiye'yi eleştirdi." ifadesini kullandı.


Anahtar Kelimeler:
terör suriye irak almanya işid