Almanya G20 dönem başkanlığını devraldı

Almanya, bugün itibarıyla G20 dönem başkanlığını Çin'den devraldı. Dönem başkanlığını 2017 yılının kasım ayı sonuna kadar yürütecek Almanya'nın sloganı "Birbirine emrindeki bir dünyayı biçimlendirmek" olarak belirlendi.

Almanya'nın G20 başkanlığı gündemi, "istikrarın korunması, gelecekteki yaşayabilirliğin geliştirilmesi ve mesuliyet edinmek" gibi 3 asıl temele dayanıyor. Bu bağlamda Almanya, maliye bakanları ile merkez bankası yöneticileri arasındaki görüşmeler için üç başlıca odağı, "milli ekonomilerin dayanıklılığını takviye etmek, dijitalizasyonu şekillendirmek ve bilhassa Afrika'da yatırımı cesaretlendirmek" olarak belirledi.

Buna ek olarak, Almanya önceki dönem başkanı olan Çin'in yaptığı çalışmaları da peşine düşüp takip edecek.

G20 ZİRVESİ 7-8 TEMMUZ TARİHLERİNDE 

Almanya dönem başkanlığındaki G20 Zirvesi, 7-8 Temmuz 2017'de Hamburg'daki fuar alanında gerçekleştirilecek.

G20 zirvesine kadar, kişisel G20 konularını içe doğru araştırmak için dağıtılmış bakanlar toplantısı düzenlenecek. Hem, 2017 yılının ocak-mayıs ayları arasında finans, dış ilişkiler, meslek ilişkileri, sağlık, tarım ve dijital politika alanlarından sorumlu bakanlar toplanacak.

G20, Almanya, Amerika Birleşmiş Devletleri, Arjantin, Avustralya, Brezilya, Çin, Endonezya, Fransa, Güney Afrika, Güney Kore, Hindistan, İngiltere, İtalya, Japonya, Kanada, Meksika, Rusya, Suudi Arabistan, Türkiye ve Avrupa Birliği Komisyonu’ndan oluşuyor. Küresel nüfusun yaklaşık üçte ikisi G20 aza ülkelerinde yaşıyor.

Satın alma gücü paritesine kadar ayarlanmış olan Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) açısından küresel idareli çıktının yüzde 80'ini üreten G20 ülkeleri, keza küresel ticaretin de dörtte üçünü oluşturuyor.

BU KONU İLE İLGİLİ HABERLER
DÜNYA

Berlin'de başörtülü genç kıza çirkin hücum

DÜNYA

Başörtülü olduğu için tramvaydan indirildi

DÜNYA

Alman casus radikal gruplara data sızdırırken ...

DÜNYA

Todenhöfer'den Türkiye'ye takviye

DÜNYA

127 bin birey eşinden zorlama görüyor

DÜNYA

Almanya'dan Suriye ve Rusya'ya çağrı