Almanya Başbakanı Merkel'den Türkiye açıklaması

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye ile görüşmelerin kesilmesinden yana olmadığını belirterek, Türkiye'deki olumsuzlukları da dile getireceklerini söyledi.

Alman Federal Meclisi, 2017 yılı bütçesini görüşmek üzere toplandı. Bütçe görüşmelerinin tartışıldığı oturumda ağırlıklı olarak Türkiye konuşuldu.

Oturumda bir söylev yapan Almanya Başbakanı Merkel, muhalefetin Türkiye ile Alman hükümeti arasındaki dostluğa karşın eleştirilerine yanıt verdi.

Merkel, tartışma kültüründen yana olduğunu fakat bunu yaparken seviyenin korunmasına özen gösterilmesi gerektiğini vurguladı.

Türkiye'deki gelişmelerin kaygı verici olduğunu, bazı değerlerin alarm verdiğini gösteren Merkel, "Açıkça söylüyorum darbe teşebbüsünü Almanya ve Avrupa olarak kınadık. Keza terörün her türlüsü karşı olduğumuzu da dobra dobra açıklama ettik. 4 bini aşkın PKK'lıya dava açıldı. Lakin hukuk devleti gereği olarak siyasetin hukuka müdahale etmemesi lüzumlu. Almanya öteki devletler gibi 'hukuk devleti' kurallarına uyuyor. Bunun yanında Türkiye'de basın özgürlüğü kısıtlanmasını, binlerce insanın tutuklanmasını da eleştiri ediyoruz. Her şeye karşın Türkiye ile görüşmelerin kesilmesini istemiyoruz" dedi.

Dışişleri Bakanı Steinmeier'in Türkiye ziyaretine de değinen Merkel, kendisinin de Türkiye ile görüşmelere devam edeceğini söyledi. Türkiye ile sağlıklı ilişkilerin devam etmesinden yanlamasına olduğunu bildiren Merkel, Türkiye'deki negatif gelişmeleri de dile getireceğini söyledi.

AP'de oylama öncesi Türkiye için kritik ifadeler

BU KONU İLE İLGİLİ HABERLER
DÜNYA

Banknotlardaki 'hayvan yağı' vejetaryenleri ayağa ...

DÜNYA

"Merkel, Türkiye ile yeni fasılların açılmasına ...

DÜNYA

Alkolden kurtulmak için ötenazi yaptı!

DÜNYA

Güvenlik önlemleri pes dedirtti!

DÜNYA

Alman casus radikal gruplara bilgi sızdırırken ...

DÜNYA

ABD'den Halep açıklaması