Afganistan'ı Avrupa'ya bağlayacak demiryolu hattı açıldı

Afganistan'ı, Türkmenistan, Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye üzerinden Avrupa'ya bağlayacak demiryolu hattı açıldı.

Afganistan-Türkmenistan demir yolunda, ilk tren yolculuğu gerçekleştirildi.

Ülkenin kuzeyindeki Faryab vilayetinin Akina Hudut Kapısı'nda düzenlenen törene, Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulu Berdimuhamedov, bakanlar, milletvekilleri ve tanıdık olmayan ülkelerin diplomatları katıldı. Tören, iki ülkenin milli marşlarının okunmasıyla başladı.

Gani, açılış konuşmasında, Berdimuhamedov'un, Afganistan'a büyük bir hediyeyle geldiğini söyledi.

Demiryolu hattının bölge ülkeleri aralarında ticareti, diyaloğu ve dostluğu tesis edeceğini bildiren Gani, Afganistan ile Türkmenistan arasındaki dostluğun daha da artarak süreceğini vurguladı.

Gani, demiryolunun hizmete girmesiyle, petrol ve doğalgaz gibi ithal edilen ürünlerin fiyatının düşeceğini vurguladı.

Türkmenistan'ın, Afganistan'ın Avrupa ve Asya'ya bağlanacağı tek istikamet olduğunu anlatan Gani, iki ülke arasında ticari meslek birliği olduğunu da kaydetti.

Gani, ''Bugün tarihi bir gün, Türkmenistan ile ilişkilerimizi geliştirmemize katkı sağlayacak demiryolu koridorunun inşasındaki öncülüğü için Türkmenistan'a teşekkürü borç biliriz. Yaşasın Türkmenistan-Afganistan dostluğu.'' diye konuştu.

"DEMİRYOLU HATTI KITALAR ARASI ÖNEME SAHİP"   

Berdimuhamedov da Türkmenistan'ın Afganistan'a mektep, hastane ve mescit gibi yardımlarının devam edeceğini vurguladı.

Demiryolu hattının kıtalar arası öneme sahip olduğunu dile getiren Berdimuhamedov, demiryolunun açılmasıyla bölgesel ulaştırmanın artacağını, böylece Asya'nın Avrupa'ya bağlanacağını söyledi.

Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan Doğalgaz Boru Hattı'nın çalışmalarına da değinen Berdimuhamedov, bu projenin hayata geçirilmesiyle Afganistan'ın ekonomisine katkı maddesi sağlayacağını kaydetti.

Afganistan'a gönderilen elektriğin artırılacağına muhabere eden Berdimuhamedov, Türkmenistan'ın Afganistan'dan misket taşı alacağını bildirdi.

Afganistan'da 19. yüzyıldan itibaren bir takım demiryolu projeleri geliştirilmeye başlanmışsa da ülke, sadece Özbekistan üzerinden geçen tek demiryolu ağına sahip.
Çoğu ürünü ithal eden Afganistan, el tekstil halı, yaş meyve ve dokuma ürünleri ihraç ediyor.

Türkmenistan'ın Atamurad ile Afganistan'ın Akina istasyonu arasındaki 88 kilometrelik demiryolu inşaatı, Türkmenistan tarafından yapıldı. Demiryolu hattı Afganistan'ı, Türkmenistan, Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye üzerinden Avrupa'ya bağlayacak.

BU KONU İLE İLGİLİ HABERLER
DÜNYA

Soğuk hava can aldı

DÜNYA

Camiye bombalı hamle: 30 ölü

DÜNYA

Afganistan'da intihar saldırısı: 4 ölü

DÜNYA

Alman Konsolosluğuna bombalı saldırı

DÜNYA

BM'den ABD'ye soruşturma!

DÜNYA

Afganistan'da 30'dan artı sivil hava saldırısında ...