Adı Sıkça İllüminati İle Anılan, Tarihi Karanlık Bir Aile: Rockefeller

Rockefeller ailesi, gerçekleştirdiği insanlık dışı uygulamalarla tarihin en nefret edilen şey edilen ailelerinden biri. 1900'lerin başında suikaste kurban gitme korkusuyla evlerinde dâhi onlarca koruma barındıran aile, Amerikan tarihine bir leke olarak düşen öyle çok uygulamanın sahibi. 

İşte Rockefeller'ların karanlık geçmişi:

Çalınan demir yolları

Rockefeller ailesi, kendi emeğiyle varlıklı olmuş bir aile değildi. Duluth, Mesaba ve Northern demir yollarına sahip olmaları, diğer insanların parasını çalarak mümkün oldu. Demir yollarının esas sahipleri 1911 yılında rayların inşasını bitirdiğinde, istasyonları gerçekleştirmek için paraya ihtiyaçları vardı ve Rockefeller ailesi bunun için 420,000 $ bağışta bulundu. Ama iki ay sonrasında, Rockefellerlar parayı 24 saat içerisinde geri istediğini söyledi ve demir yolu sahipleri bu parayı ödeyemeyince demir yollarının kontrolü ederinin çok aşağıda bir ücrete Rockefeller ailesine geçti.

İnsanlık dışı ücretler

John D. Rockefeller, aşağı çalışan işçilerin ne durumda olduğuyla böylece az ilgilendi ve o dönemde tüm halkın bu durumdan haberi vardı. Harvey Pratt Judson, 1913 yılında aile namına yaptığı bir açıklamayla, Rockefellerlar'ın en düşük bir ücrete karşı çıktığını, her çalışanın kendi değeri değin maaş almasını yerinde gördüklerini belirtti. Bu ücretler işçilerin yaşamını sürdüremeyeceği değin düşük olsa bile...

Ludlow Katliamı

Lodlow madencileri 1914 yılında çok güç şartlar aşağı çalışıyorlardı. Madende kastetmek fazla tehlikeliydi ve işçiler emeklerinin fazla çok altında ücretlere çalıştırılıyordu. Bir De ödemeler Amerikan dolarıyla yapılmıyor, bahşedilen para yalnızca madenci kamplarında yer alan dükkanlarda harcanabiliyordu. Kısacası madenciler yaşamsal ihtiyaçlarını sadece madenin sahibi olan Rockefeller Jr.'dan satın alabiliyorlardı. 

İnsanlık dışı şartlar aşağı çalıştırılan madenciler bir zaman daha sonra grev kararı aldı ve Rockefeller Jr. bunun üzerine eli silahlı adamlarını devreye sokarak işçileri madende çalışmaya zorladı. Madenci aileleri evlerinden çıkarılarak bir çadırda yaşamak zorunda bırakıldı ve çadır bir gece makineli silahlarla tarandıktan sonradan ateşe verildi. Olayda 2 bayan ve 11 çocuk yaşamını yitirdi.

Nefret içindeki kadınlar ve çocuklar

Ludlow katliamında hayatta kalmayı başaran madenci aileleri, Rockefeller Jr.'ın adamları göre öldürüleceklerini düşündükleri için dehşet içinde yaşamaya başladılar. Madencileri destekleyen bir isim olan Don MacGregor, madene yaptığı bir ziyarette bayan ve çocukların bir tanıdık olmayan gördüklerinde nasıl korkuyla kaçıştıklarını anlatır.

Yalan haberler

Eğer basını yönetebiliyorsan, Amerikalıların kalplerini ve zihinlerini de yönetebilirsin. Ludlow katliamından daha sonra ailenin yapmaya çalıştığı da bütünüyle buydu. Bir reklamcı tuttular ve ailelerinin Amerika'ya getirdiği faydaları yazan bir ticaret dergisi başlattılar. 1915 yılında Hearst Press ile anlaşan aile, kendileri hakkında yüceltici makaleler yayımlattılar ve onlara karşı çıkan herkesi susturdular.

Fakirliğe mahkum edilen madenciler

John D. Rockefeller Jr., 1915 yılında ailesine ait madenlerden bir tanesini gezmek üzere Colorado'ya gitti. Madeni gezdikten daha sonra gece vakti dönemeyecek kadar yoruldu ve geceyi maden yöneticilerinden birinin kulübesinde geçirmeye dek verdi. Rockefeller Jr., günde 12 saat çalışmalarına rağmen ailenin oldukça kötü şartlar altında yaşadığına şahit oldu. Ertesi gün madene geri dönen Rockefeller Jr., madencilerden epeyce kötü muamele fark etti ve madeni terk etti.

Yönlendirilmiş eğitim

John D. Rockefeller, halkın zihnini gözden geçirmek için yüksek öğrenim kurumlarına büyük bağışlar yaptı. Aileye ait Rockefeller Vakfı, öğrencilere "tehlikesiz ve muhafazakâr bir eğitim" sunmayı kabul eden akademisyenlere bağışta bulundu ve Rockefeller İmparatorluğu'na yardımsever olacak düşünceleri yaymayı kabul eden profesörlerin maaşlarına zam yaptı.

Gelir vergisi kaçakçılığı

1916 yılında servetine servet katmakta olan ailenin kazançları nasılsa vergilerden muaftı. Kaldı oysa o dönemde ailenin parasını yönetmekte olan John D. Rockefeller, bağışlanması beklenen paraların tümünü kendi çıkarları için kullanıyor, bu nedenle en basit anlamıyla vergi kaçakçılığı yapıyordu.

Içten bir adamın dertleri

Amerikan meclisi, 1916 yılında John D. Rockefeller'dan yakıt fiyatlarına gelen fazla zamlara bir yorumlama getirmesini istedi. Sorgulanmaktan rahatsız olan Rockefeller'ın verdiği cevap ise, bunun bir arz-talep meselesi olduğuydu. Bu dönemde gazeteler, Rockefeller ailesinin bu mağdur tavrını alaylı yazılarla eleştirdi. "Doğru bir adamın dertleri" adı bahşedilen ünlü bir yazıda, meclisin Rockefeller ailesinin üstüne gelmemesi ve ailenin yükünü azaltması gerektiği yazılarak Rockefellerlar'ın zalim politikaları eleştirildi. Geçtiğimiz sene 6. yürek naklini gerçekleştiren David Rockefeller, 200. yaşını görmeyi umut ettiğini belirtti...

Onedio IQ'yu Facebook'tan peşine düşüp takip etmeyi unutmayın!

Anahtar Kelimeler:
facebook akaryakıt zam kadınlar vergi