ABD'nin BM Büyükelçisi Suriyeli komutanların isimlerini verdi

ABD'nin BM Büyükelçisi Samantha Power, Suriye'de kentlere, mesken yerlerine ve sivillerin yaşadığı binalara düzenlenen saldırılardan Suriyeli komutanları sorumluluk sahibi tuttu ve 13 kişinin adını verdi.

ABD'nin BM Büyükelçisi Power, Güvenlik Konseyinde yaptığı konuşmada, Suriye genelinde devam eden ölümcül saldırılardan ve hapishanelerdeki işkencelerden Suriyeli komutanlar Tümgeneral Adib Salameh, Tuğgeneral Adnan Abud Hilveh, Tümgeneral Cevdet Salbi Mavas, Yarbay Süheyl Hasan ve Tümgeneral Tahir Hamid Halil'i sorumlu tuttu.

Halep'teki "istek, bombalama ve kuşatmadan" Beşşar Esed rejimini ve müttefiki Rusya'yı sorumlu tutan Power, "Suriye genelinde, Rusya ve Esad rejimi, kuşatmaları taşıyan, insani yardımları engelleyen, sivil alanları gelişigüzel bombalayan ve varil bombaları kullanan bir harekat yürütüyor." dedi.

Power, Mezzeh askeri havaalanındaki Hava Kuvvetleri İstihbarat Araştırma Şubesini, Tişreen ve Harasta askeri hastanelerinin ismini vererek ABD'nin, Suriye'de nerelerde cefa yapıldığını da bildiğini vurguladı.

Buralarda tahsis yapan Tümgeneral Cemil Hasan, Tuğgeneral Abdülselam Fajr Mahmud, Tuğgeneral İbrahim Ma'la, Yarbay Kusay Mihub, Tuğgeneral Salih Hamad, Tuğgeneral Şefik Masa, Tümgeneral Refik Şihadeh ve Hafız Makluf'un isimlerini açıklayan Power, "ABD, bu kişileri işledikleri korku suçlarından sorumluluk sahibi tutmak için çaba etmeye devam edecek." ifadesine yer verdi.

Makluf, Hasan ve Mihub'un halihazırda ABD yaptırımlarına emrindeki olduğunu kaydeden Power, "Hemen, arkalarındaki rüzgarla bu kişiler kendilerini dokunulmaz hissediyor." diyerek kendini dokunulmaz sanan Sırp lideri Slobodan Milosevic ve Liberya'nın eski Devlet Başkanı Charles Taylor'ın yakalanarak Uluslararası Ceza Mahkemesinde hesap verdiğini hatırlattı.

Power sözlerine şöyle devam etti:

"Soruyorum, Rusya, Esed rejimi kadar yapılan saldırıları bugün bu oturumda ya da herhangi bir gün kınayacak mı? Esed rejiminin yerle bir ettiği hastanelerden ya da okullardan birini seçin. Rusya, müttefiki Beşer Esed'i burada, Konsey'de bu saldırılardan tek biri için kınayacak mı hiç? Biz beş yıldan pozitif süredir bunun gibi oturumlara katılıyoruz. Ama Rusya, ortağı olduğu rejimin döktüğü kanla ilgili tek bir eleştiri deha yapmadı."

Öteki yanlamasına Power, milletlerarası kamuoyunun Suriye'deki katliama seyirci kaldığını ve "bir gün herkesin sorumlu tutulacağını" sözlerine ekledi.

Halep'in doğusu hastanesiz kaldı

Halep'te 6 günün bilançosu: 322 ölü

BU KONU İLE İLGİLİ HABERLER
DÜNYA

Trump'tan flaş bahis! Seçimlerde kandırma varmış!

DÜNYA

Kuzey Kore liderinden flaş Fidel Castro kararı!

DÜNYA

Sığınmacılar ülkeyi istila edebilirmiş!

DÜNYA

AB Bakanı Çelik'ten Brüksel'e kritik ziyaret

DÜNYA

Gelecek istasyon oturma odası!

DÜNYA

ABD'de toplu taşımaya siber saldırı!