AB'den terketmek istemeyen İngilizler için acayip önerge

İngilizlere AB'den çıkış (Brexit) sonrası Avrupa Birliği (AB) vatandaşlığının satılması önerisinde bulunan Avrupa Parlamentosu (AP) Liberal Demokratlar Grubu üyesi Charles Goerens, tartışmalara niçin olan önerisinin Brexit'ten endişe duyan İngiliz vatandaşları için "yeterli bir çözüm olacağını" söyledi.

AP üst düzey yetkilileri, İngilizlere Brexit sonrası AB vatandaşlığı satılması önerisinde bulunurken, Brexit yanlısı İngiliz siyasetçiler "Brüksel'in İngiltere'nin AB'den ayrılmaması için bütün numaraları yapacağını" açıklama ederek Avrupalı mevkidaşlarını eleştiriyor.

Avrupa Parlamentosu Liberal Demokratlar Grubu üyesi Charles Goerens geçen hafta, İngiltere 28 üyeli birlikten çıktıktan sonra İngiliz vatandaşlarının Avrupa'da yaşayıp, çalışabilmeleri için AB vatandaşlığı satın alabilmeleri önerisinde bulundu.

Goerensin "ortaklık vatandaşlığı" adı altındaki önerisiyle, AB'den çıkacak İngiliz vatandaşlarına yıllık ödeyecekleri bir meblağ karşılığında AB vatandaşlığı sunulacak ve belirlenecek miktarı ödeyen İngiliz vatandaşları AB ülkelerinde serbestçe dolaşabilecek ve yaşayabilecek.

Anadolu Ajansına konuşan Goerens, önerisinin AB ile yakın ilişkileri korumak isteyen İngiliz vatandaşları için "yeterli bir çözüm olacağını" savunarak, "Avrupa değerlerine ast, Avrupa projesinin parçası olmaya devam etmek isteyenlerin bu isteklerini gözardı edemeyiz. Bu görüşleri paylaşan çok artı İngiliz vatandaşı var. Şimdiye dek halk oylaması sonrası endişelerini dile getiren İngilizlerden bin 200'den artı e-posta aldım." dedi.

Goerens, önerdiği "ortaklık vatandaşlığıyla" aracısız AB bütçesine katkı maddesi sağlayacak yıllık bir üyelik bedeli alacaklarını kaydederek, önerisinin İngiltere ile AB arasındaki müzakere süreci başladığında İngiliz hükümetini özgürlük dolaşımın sağlanması, iki taraflı pazar ve garantiler gibi konularda ikna etmeye yarayacağını da düşündüğü dile getirdi.

VERHOFSTADT'TAN DESTEK

Charles Goerens'in teklifine en büyük takviye AP'de üyesi olduğu grubun başkanından geldi. Avrupa Parlamentosu'nda Brexitle ilgili müzakereleri yürütmek için eylül ayında görevlendirilen Guy Verhofstadt geçen hafta sonu İngiliz basınına yaptığı açıklamada, bu öneriyi prensipte kabul ettiğini açıklama ederek, "AB'de kalmak isteyen İngiliz vatandaşlarının yüzde 48inin hakları için çaba vereceğini" kaydetti.

Liberal Demokratlar Grubu Başkanı ve eski Belçika Başbakanı Verhofstadt, "Birçok birey, AB ile bağların kopartılmasını istemiyor. Prensipte ortaya konulan öneriyi beğendim." diye konuştu.

"AVRUPA BAŞKENTLERİNDE TAM HUYSUZ BİR HAVA"

Avrupa Parlamentosu üyelerinin bu sene sonuna kadar konuyla ilgili öneriyi oylamaları bekleniyor. Önerinin Brexit sonrası bir anlaşmanın parçası olması için bütün AB ülkeleri kadar kabul edilmesi gerekiyor. Fakat, AB'den çıkış sürecinde Birleşik Krallıka hiçbir imtiyaz verilmemesi gerektiğini düşünen ülkelerin öneriye aleyhinde çıkmaları öngörülüyor.

Brexit yanlısı İngiliz milletvekilleri ise önerinin süreci olumsuz etkileyeceğini dile getiriyor. İktidardaki Muhafazakar Partinin milletvekili Andrew Bridgen, "önerinin iki bambaşka İngiliz vatandaşı sınıfı yaratacağını ve referandum sonucuna saygısızlık anlamına geleceğini" söyledi. Bridgen, "İşin gerçeği Brüksel birlikten ayrılmamamız için tüm numaraları yapacaktır." dedi.

Ekonomi ve Dış Politika Araştırma Merkezi (EDAM) Başkanı Sinan Ülgen ise AA'ya yaptığı açıklamada, Goerens'in önerisinin "siyaseten gerçeklikten uzaktan olduğu" değerlendirmesinde bulundu.

Ülgen, "Avrupa başkentlerinde acilen bütün huysuz bir hava var. Avrupa'da, İngiltere'ye başka ülkelerin de AB'den çıkmalarını özendirme edecek nitelikte bir çıkış paketi sağlamamak yönünde bir irade var. Dolayısıyla İngilterenin çıkış şartlarını zorlaştırmak yönünde bir davranış var. O nedenle daha müzakerenin niteliği kesin olmadan, İngilizlere yaklaşık olarak hoş bir hediye vermeyi siyaseten çok realist bulmuyorum." diye konuştu.

50. MADDENİN İŞLETİLMESİ

Avrupa Parlamentosu'nun İngilterenin gelecek yıl AB'den çıkış için Brüksel ile başlayacağı müzakere sürecinin sonunda varılacak anlaşmayla ilgili veto yetkisi bulunuyor. Tartışma sürecinin ise minimum 2 yıl sürmesi öngörülüyor.

İngiltere Başbakanı ve Muhafazakar Parti Genel Başkanı Theresa May geçen ay yaptığı açıklamada, Brexit sürecini resmi olarak başlatacak Lizbon Anlaşmasının 50. maddesinin 2017'nin mart ayı sonuna kadar işletileceğini duyurmuştu. İngilterenin bu adımı atmasıyla ABden ayrılış anlaşmasının şartlarının belirlenmesi için iki takvim işlem de başlamış olacak. Avrupalı yetkililer, 50. maddenin bir lahza önce işleme konulması çağrılarında bulunuyor.

23 Haziran'da yapılan AB referandumunda İngiltere, İskoçya, Kuzey İrlanda ve Gallerden oluşan Birleşik Krallık halkının yüzde 51,9u AB'den çıkışa destek vermişti.

BU KONU İLE İLGİLİ HABERLER
DÜNYA

Düşen uçaktan kalp burkan bir öykü daha!

DÜNYA

CIA Direktörü: Trump aptallığın zirvesine çıkmış olur

DÜNYA

ABD'den 'yurt yangını' açıklaması

DÜNYA

Kuzey Kore gerçekleri

DÜNYA

Kim Jong Un'un başı ağrıyacak!

DÜNYA

Kolombiya'da barışa bir adım daha yaklaşıldı