ABD'den Türklerin Gana'da açtığı sahte büyükelçilikle ilgili yorumlama

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, günlük basın toplantısında Suriye'de yaşanan iç savaş ve Gana'da açılan sahte büyükelçilikle ilgili açıklamalarda bulundu.

Suriye'de çözümün siyasi yollarla gerçekleşeceğini bildiren Toner, "ABD, Suriye'de savaşın diplomatik yollarla çözüme kavuşacağını düşünüyor. Rusya ve rejim eğer Halep'i alarak bu işi halledeceklerini sanıyorlarsa yanılıyorlar." açıklamasını yaptı.

Toner, Halep'te bir Rus hastanesinin muhalifler kadar bombalandığı ve iki Rus doktorun öldüğü iddialarına da değindi. İddiaları doğrulayamayacağını dile getiren Toner, konuya ilişkin bir bilgisi olmadığını söyledi.

Laf konusu hastanenin koordinatlarının muhaliflere ABD göre verildiği iddialarına da sert tepki gösteren Toner, "Kesinlikle doğruyu yansıtmıyor, asla böyle bir data paylaşmayız." ifadesini kullandı.

"BU DOLANDIRICILARDAN ALINAN VİZEYLE ABD'YE GIRIŞ OLMADI"

Sözcü Toner, bir soru üzerine Gana'da ABD vizesi sağladığı bildirilen sahte büyükelçilik hakkında da açıklamada bulundu.

Gana'da ABD bayrağı ve ABD Başkanı Barack Obama'nın portresinin asılı olduğu binadan alınan vizelerle ülkesine giriş yapılmadığını aktaran Toner, "Bu dolandırıcılardan alınan vizeyle ABD'ye giriş olmadı çünkü ABD vizesini taklidini yapmake çok zordur. Güvenlik derecesi yüksek bir belgedir ve birkaç bambaşka derecede emniyet önlemleri alınarak bu cins girişimlerin önüne geçilmiştir." diye konuştu.

"Acımasızca ve yüz kızartıcı bir taktik"

BU KONU İLE İLGİLİ HABERLER
DÜNYA

Bıden, ABD başkanlığı için yarışacak!

DÜNYA

O ülkede Suriyeli mültecilere devlet yardımı ...

DÜNYA

"Acımasızca ve yüz kızartıcı bir strateji"

DÜNYA

ABD'deki FETÖ okullarının 15 Temmuz bağlantısı

DÜNYA

Yunanistan'ın borcu hafifletilecek

DÜNYA

John Kerry'e liyakat nişanı

Anahtar Kelimeler:
gana abd obama ingilizce fildişi sahili