ABD'den Havana'ya ilk tarifeli uçuş

ABD'den Küba'nın başkenti Havana'ya yarım asırdan sonra ilk tarifeli ticari uçuş gerçekleşti.

Miami'den kalkan American Airlines'a ait tarifeli gezgin uçağı, Küba Devrimi lideri Fidel Castro'nun vefatından üç gün sonradan Havana'ya iniş yaptı.

Havayolunun dağıttığı, üzerinde "Küba" yazar hasır şapkalarla ülkeye inen yolcular, apronda itfaiye araçlarının havaya fışkırttığı sular ve dağıtılmış dillerde "Güzel geldiniz" yazar pankartlarla karşılandı.

KARŞILAMA AĞIT SEBEBIYLE MÜZİKSİZ YAPILDI

Ama Küba'da Castro'nun vefatının ardındaki devlete ait matem ilan edildiğinden karşılama müziksiz yapıldı. Uçuş, Küba'ya karşın Amerikan ambargosunun başladığı 1961 yılında getirilen ticari uçuş yasağından daha sonra gerçekleşen birincil tarifeli uçuş oldu.

Daha önce, ABD Başkanı Barack Obama'nın 2014 yılında Küba Devlet Başkanı Raul Castro ile başlattığı diyalog ve yumuşama girişimi sonrası, çok sayıda Amerikan havayolu şirketi Havana'ya ve ülkenin diğer bölgelerine "charter" uçuşları gerçekleştirmişti.

Ama tur şirketlerinin sefer için uçak kiraladığı bu nesil uçuşlar, hükümetler arası sivil havacılık anlaşmalarına dayanan, evvelden tasarlanmış değişmez rotalarda ve değişmez tarih ve saatlerde yapılan "tarifeli uçuş" statüsünde değildi.

ABD'DEN KÜBA'YA TURİZM AMAÇLI GEZİLER YAPILAMIYORDU

İki ülke arasındaki yakınlaşmaya karşın ABD'den Küba'ya turizm amaçlı geziler yapılamıyordu. ABD yasaları Küba'ya yalnızca on iki özel kategori kapsamındaki seyahate müsade veriyordu.

Hükümetler arası ilişkiler, sivil toplum faaliyetleri, dini, bilimsel, eğitsel ve gazetecilik amaçlı geziler haricen kişisel seyahatlere müsade verilmiyordu.

Ancak karşılıklı güven ortamının tesis edilmesiyle bu gerekçeler haricen ülkeye gezmek isteyen ABD vatandaşları, 12 kategori içinde yer alan "ahali arası etkileşimi teşvik" gerekçesini ziyaret sebebi olarak öne sürmeye başladı. Obama yönetiminin mart ayında yaptığı değişiklikle de ahenkli uçuşların önü çözülmüş oldu.

Turizmde canlanma bekleniyor
Amerikalı tur operatörleri ve havayolu şirketleri, yumuşamanın turizmde daha fazla canlanma yaratacağını düşünüyor.

BU KONU İLE İLGİLİ HABERLER
DÜNYA

Donald Trump o ülkeyi Twitter'dan uyardı!

DÜNYA

Kuveyt, ABD'den uçak istedi

DÜNYA

ABD'de üniversite çıkışında nefret!

DÜNYA

ABD'yi korkutan anket

DÜNYA

Küba'da 9 gün inleme bildiri edildi

DÜNYA

Rusya'nın etkisi artıyor

Anahtar Kelimeler:
abd küba havana tarifeli uçuş miami