ABD'den Fidel Castro kararı

Beyaz Saray, ABD Başkanı Barack Obama’nın, Küba devriminin lideri Fidel Castro’nun cenaze törenine katılmak üzere devlete ait bir heyeti adaya göndermeyeceğini bildirdi.

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, günlük basın toplantısında, bir soruya verdiği yanıtta, 25 Kasım’da hayatını kaybeden Castro’nun cenazesine ABD’den devlete ait bir delegasyonun gitmeyeceğini kaydetti.

Earnest, “Başkan (Barack Obama), cenaze törenine yeralma üzere herhangi bir başkanlık delegasyonunu göndermemeye karar verdi. bununla birlikte, size Ulusal Emniyet Danışmanı Yardımcısı Ben Rhodes ile ABD’nin Küba’daki en üstteki düzey diplomatı olan Jeff DeLaurentis’in törende hazır bulunacağını söyleyebilirim.” dedi.

Küba ile ilişkilerin tekrar kurulması sürecinde Ben Rhodes’un kayda değer bir rol oynadığını belirten Earnest, yönetimin Küba açılımına dair politikalarının uygulanması zarfında Rhodes’un bu hafta Küba’ya gitmeyi daha evvelden planladığını, sırası gelmişken de Küba hükümetinin düzenleyeceği törene DeLauretis ile iştirak edeceğini ifade etti.

Obama’nın Havana büyükelçisi adayı olan Jeff DeLaurentis, hemen ABD’nin adadaki en üst düzey diplomatı konumunda.

Earnest, bir soru üzerine, ABD’nin resmi bir vekillik göndermeme kararında, Küba ile “epeyce karmaşık” olan diplomatik ilişkilerinin etkin olduğunu vurguladı.

ABD GENELLIKLE HEYET GÖNDERİYOR

ABD genelde ölüm eden dünya liderlerinin cenaze törenlerine Amerikan halkının taziyelerini iletmek üzere resmi bir heyet gönderiyor.

öte yandan Earnest’a, başkan seçilen Donald Trump’ın Amerikan bayrağını yakanların cezasız kalmayacağına dair açıklamaları hatırlatıldı. Başkan Obama’nın da bayrak yakmayı açıklama özgürlüğünün korunması olarak görüp görmediğinin sorulması üstüne Earnest, dini gerekliliklerini yerine getirme ve ifade özgürlüğü gibi eylemlerin anayasada teminat altına alındığına sinyâl ederek, şunları kaydetti:

“Benim de dahil olduğum Amerikalıların büyük bir bölümü, bayrak yakmayı hakaret olarak algılıyor oysa ülke olarak, anayasada güvence altındaki haklarımızı koruma sorumluluğumuz var. Bu partiler üstü bir duyarlık.”

ABD’de 20 Ocak 2017’de görevine başlayacak olan seçilmiş başkan Donald Trump, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, hiç kimsenin Amerikan bayrağı yakmasına müsaade edilmemesi gerektiği belirterek, bu eylemi gerçekleştirenlere vatandaşlıktan atılma veya hapse konulma gibi cezalar verilebileceğini açıklama etti.

BU KONU İLE İLGİLİ HABERLER
DÜNYA

"Öteki ülkelerle aramıza duvar örmemeliyiz"

DÜNYA

ABD'den geç gelen itiraf!

DÜNYA

ABD'den o ülkeye ilk tarifeli uçuş

DÜNYA

Donald Trump o ülkeyi Twitter'dan uyardı!

DÜNYA

Kuveyt, ABD'den uçak istedi

DÜNYA

ABD'de üniversite çıkışında dehşet!