ABD'deki FETÖ okullarının 15 Temmuz bağlantısı

ABD'nin en çok okunan haftalık dergilerinden Los Angeles Weekly'de yayımlanan makale, daha önce Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) ABD'deki sözleşmeli okullarında görev almış şahısların ağzından, bu okullardaki parasal çarpıklıkları ve öğretmenlerden toplanan paraların nasıl 15 Temmuz darbe girişimine dışarı giden yolda kullanılmış olabileceğini gözler önüne serdi.

Los Angeles merkezli olarak yayınlama yapan Los Angeles Weekly (LA Weekly) dergisinde Jason McGahan imzasıyla yayımlanan "California'daki Sözleşmeli Mektep Grubu, Türk Hükümetini Devirme Girişimini Fonladı mı?" başlıklı makale, FETÖ benzer sözleşmeli (charter) okullardan elde edilen gelirlerin 15 Temmuz darbe girişimi sürecinde kullanılmış olabileceğini ortaya koydu.

2013 yılında Colorado eyaletindeki FETÖ benzer olduğu kayıtlı Lotus sözleşmeli okullarında finans yöneticisi olarak ödev yapan ve bir vakit sonra görevinden ayrılarak Türkiye'ye dönen Yunus Avcu (31), LA Weekly dergisine yaptığı açıklamalarda laf konusu okullardaki mali işleyiş hakkında acayip değerlendirmelerde bulundu.

MAAŞLARININ YÜZDE 40'I FETÖ'YE

ABD'ye H1B vizesiyle getirilen Türk öğretmenlerin her ay maaşlarının yüzde 40'ının FETÖ kadar toplandığını, buna karşısında çıkanların işini kaybedeceklerinin söylendiğini dile getiren Avcu, ödev yaptığı dönemde toplanan bu paraları her ay düzenli olarak Orange County bölgesindeki Accord Enstitüsüne bizzat götürdüğünü anlattı.

başlangıçta 2010 yılında FETÖ bağlantılı olduğu kaydedilen Phoenix'teki Accord Enstitüsünde finans yöneticisi olarak çalışmaya başladığını anlatan Avcu, kendisinin FETÖ üyesi olmadığını, mezun olduğu tarihte Arizona'da finans diplomasına sahip o kadar kimse bulunamadığı için kendisinin işe alındığını iddia etti.

2013 yılında enstitünün kendisini Colorado'daki Lotus okullarına gönderdiğini ifade eden Avcu, Accord Enstitüsü çatısı altındaki her iki okulun da aynı mali yapılanma içinde çalıştıklarını ve öğretmenlerin her ay mecbur ödeme yaptıklarını belirtti.

Avcu, ABD genelindeki FETÖ bağlantılı sözleşmeli okullarda toplanan paraların FETÖ'nün milletlerarası organizasyonuna aktarıldığını bahis etti.

öte yandan, daha önce Ohio'daki FETÖ benzer bir sözleşmeli okuldan "kovulan" Mary Addi adlı öğretmen de, CBS kanalında yayınlanan 60 Dakika adlı programda, Türk kocasının her ay maaşının yüzde 40'ını okula geri verdiğini anlatmış ve polise başvurmuştu.

FETÖ'NÜN FINANSAL KAYNAKLARINDAN BİRİ DE ABD'DEKİ OKULLARI

Bu ve güya ifadeler, Türkiye'de 15 Temmuz darbe girişimini gerçekleştiren FETÖ'nün finansal kaynaklarından birinin de ABD'deki okulları olduğu tezini güçlendirmiş oldu.

2011 yılında ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) göre başlatılan soruşturma süreci devam ederken, FETÖ'nün ABD'deki okullarıyla ilgili eyalet düzeyinde yeni kararlar alınıyor.

Mesela, ekim ayında FETÖ bağlantılı Magnolia sözleşmeli okullarına ait üç okul için Los Angeles Eğitim Kurulu, "anlaşma yenilememe" kararı vermişti. Temyize gitme hakkı bulunan okullar, 1 Temmuz 2017 tarihine kadar zorunlu mali şartları sağlayamazsa temelli olarak kapatılacak.

ABD'de FETÖ'ye ilişkili 140 civarında sözleşmeli okulun faaliyet gösterdiği ve bu okulların eyalet bütçelerinden yıllık takriben 500 milyon dolar kazanç elde ettiği kaydediliyor.

FETÖ operasyonlarında 05 Aralık günlüğü

BU KONU İLE İLGİLİ HABERLER
DÜNYA

Donald Trump konut bakanı adayını açıkladı

DÜNYA

ABD'de yangın faciası: 24 ölü

DÜNYA

ABD'de yangın faciası: 24 ölü

DÜNYA

ABD'den İran yaptırımları ile ilgili yeni atak

DÜNYA

ABD'den Suriye açıklaması

DÜNYA

Putin, dış politika konseptini onayladı