ABD'deki başkanlık yarışında Clinton öne geçti

Geçen hafta yapılan birincil başkanlık tartışmasının arkasında yapılan ankette Demokrat Partinin adayı eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Cumhuriyetçi Partinin adayı meslek adamı Donald Trump'a 5 puan ayrım attı.

CNN kanalı ile ORC anket firmasının işbirliğinde yapılan ankette Demokrat Clinton yüzde 47, Cumhuriyetçi Trump ise yüzde 42 oy aldı. Benzer ankette başkanlık yarışındaki diğer adaylar Özgürlükçü (Liberteryan) Parti adayı Gary Johnson yüzde 7, Yeşil Parti adayı Jill Stein ise yüzde 2 oy oranında kaldı.

Anketin, geçen pazartesi yapılan ve Clinton'ın "üstünlüğü" ile sona eren ilk başkanlık tartışmasının seçim anketlerinde de eski First Lady'ye yaradığını gösterdiği yorumu yapılıyor.

Son haftalarda iki muhalif aralarında birkaç puana kadar inen farkın yeniden 5 puana değin çıkmış olmasında, Trump'ın uzun yıllardır ödenti ödeyip ödemediğiyle ilgili Amerikan kamuoyundaki tartışmaların da etkisinin olduğu kaydediliyor.

'TRUMP 20 YILDIR ÖDENTI ÖDEMEDİ' İDDİASI

New York Times gazetesinin Trump'ın 1995 yılına ait aidat beyannamesinden yola çıkarak yazdığı habere atıfta yer alan Clinton, "Böylece görünüyor ancak Trump adeta son 20 yıldır federal gelir vergisi için tek kuruş ödememiş" ifadelerini kullanmıştı.

Konuyla ilgili soruların da yer aldığı ankete katılan Trump destekçilerinin yüzde 80'i "ödenti ödemenin yurttaşlık görevi olduğunu" dile getirdi. Amerikan kamuoyunda bu durumun, Trump'ın "başını ağrıtabilecek" bir konu olmaya devam edeceği değerlendirmesi yapılıyor.

ABD'de 8 Kasım'da yapılacak başkanlık seçimlerine 35 gün kala Clinton ile Trump arasındaki rekabet son şipşak devam ediyor. Uzun vakit anketleri önde götüren Clinton'ı son haftalarda yakalayan Trump, başkanlık tartışmasındaki "güçsüz" performansıyla her tarafta geriye düşmüş gözüküyor.

AA