ABD'de üç camiye tehdit mektubu!

ABD'nin önde gelen Müslüman sivil toplum kuruluşu Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi (CAIR), California eyaletinde üç camiye İslamofobik ve ırkçı ifadeler taşıyan tehdit mektupları gönderildiğini açıkladı.

CAIR tarafından yapılan açıklamada, mektuplarda Donald Trump’tan övgüyle bahsedildiği, Müslümanlara karşın ise ağır hakaret ve korkutma içeren ifadelerin kullanıldığı belirtildi.

Long Beach, Claremont ve San Jose camilerine gönderilen mektuplarda, müşteri kısmına "Şeytanın çocukları" yazıldığı ve Müslümanların "hain ve pis mahluklar" olarak nitelendirildiği açıklama edildi.

Mektuplarda keza “Hesap gününüz geldi. Kasabanın yeni şerifi Donald Trump, Amerika’yı arıtma işine siz Müslümanlardan başlayacak… Hitler’in Yahudilere yaptığını Trump siz Müslümanlara yapacak.” sözlerine yer verildi.

Konsey, gelen tehdit mektuplarının peşinde polisi ülke genelindeki camilerde emniyet önlemlerini artırmaya çağırdı.

CAIR Los Angeles Direktörü Hussam Ayloush, tercih döneminde ve ardından yaşananların Müslüman toplumda haklı bir endişe yarattığını belirterek güvenilmez ve dehşet uyandıran sözlerle yürütülen tercih kampanyasının, Trump destekçilerinde nefreti körüklediğini söyledi.

Ayloush, “Trump ırkçı millet yarattı demiyorum, oysa kendisi bunu normalleştirdi. Bu konuda sorumlu olmadığını bahis ediyor, hürmet duyuyorum lakin hatırlatmak isterim ancak seçilmiş başkan olarak Trump, tüm Amerikalıların başkanı olduğunu unutmadan buna uygun davranmakla sorumludur.” dedi.

ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) 2015 yılına ait yayınladığı raporda, Müslümanlara yönelik korku olaylarının, bir önceki yıla kadar yüzde 67 arttığını açıklamıştı. Güney Yokluk Hukuk Merkezi kadar yayınlanan bir diğer raporda, Trump'ın başkan seçilmesinden sonraki bir haftayı kapsayan sürede ülke genelinde 700'den artı taciz ve göz gözdağı olayının yaşandığı ve bunun 51’inin İslamofobik nitelikte olduğu belirtilmişti.

BU KONU İLE İLGİLİ HABERLER
DÜNYA

Mahkumlar tuvaletteki parmaklıkları kırıp firar etti

DÜNYA

"Oyların baştan sayımı pişmiş aşa su katmaktır"

DÜNYA

Polen fırtınası can almaya devam ediyor

DÜNYA

Azerbaycan, Ermenistan'a ait İHA'yı düşürdü

DÜNYA

İran'da helikopter kazası: 5 ölü

DÜNYA

Trump'tan Castro'ya "Zalim yazdıran kimse" nitelemesi

Anahtar Kelimeler:
haber abd üç camiye tehdit