ABD'de toplu taşımaya siber atak!

ABD'de San Francisco şehrinde belediyeye ait toplu nakliye ağını denetçi bilgisayar sistemi siber hücum sonucu ele geçirildi.

BBC'de yer alan habere tarafından, pazar günü yapılan siber atak sonrası, şehirdeki bütün otobüs, tren ve tramvay seferlerinin bağlı olduğu şebekedeki bilgisayarlar kontrolden çıktı.

Sisteme erişmeye çalışan görevliler ekranlarında saldırıyı düzenleyen bilgisayar korsanının bıraktığı "Sisteminiz ele geçirildi, tüm veriler şifrelendi." mesajıyla karşılaştı.

Parola anahtarı için kendisiyle irtibat kurulmasını isteyen bilgisayar korsanı, bunun için mesaja bir elektronik posta adresi ekledi.

Bilgisayar korsanının saldırıya bitirmek için belediyeden toplam değeri yaklaşık 70 bin dolar olan 100 bitcoin sanal para talep ettiği bildirildi.

Yetkililer, hücum sonrası tedbir olarak istasyonlardaki bütün bilet makinelerini ve çalışanlara ait terminal ve turnikeleri bir vakit devre dışı bıraktı.

Yolcular bu sürede gişelerden bedava geçiş yaptı.

Belediye yetkilileri, saldırının bilgisayar sistemiyle sınırlı olduğunu, ulaşım araçlarının, güvenlik sistemlerinin ve müşterilere ait kişisel bilgilerin güvende olduğunu açıkladı.

Olaya ilişkin soruşturmanın devam ettiği bildirildi.

 

BU KONU İLE İLGİLİ HABERLER
DÜNYA

Trump'tan flaş bahis! Seçimlerde aldanma varmış!

DÜNYA

Suriye ordusu doğu Halep'te kritik bölgeyi ele ...

DÜNYA

Putin: Teröristlerle oynarsanız yenilirsiniz

DÜNYA

İsrail'den Suriye'ye hava harekatı!

DÜNYA

"Türkiye'ye karşısında tutumumuz değişmeyecek"

DÜNYA

ABD'yi korkutan anket